GEYVE HABER İnternet Gazetesi - Geyve Haber, Medya, Gazete - Güncel - Politika - Siyaset - Spor - Ekonomi - Yaşam - Eğitim - Kültür - Sağlık - Forum - Blog
geyve_hassu.swf
Güncel
Politika
Ekonomi
Eğitim
Kültür
Yaşam
Sağlık
Teknoloji
Spor
Sakarya
Türkiye
Dünya
Duyuru
Foto Galeri

Hasbihal

Mustafa Hamdullah ERGİN

Şevval Orucu ve Bir Yılı Oruçlu Geçirmek

 
A
A
A
A
A
A
A
Şevval Orucu ve Bir Yılı Oruçlu Geçirmek

Ramazan-ı Şerif ayında Bazılarımız oruç tuttu. ALLAHÜ TEALA kabul etsin. Şimdi birde içinde bulunduğumuz ay olan ŞEVVAL ayı orucu var.

Ramazan-ı Şerif ayında oruç tuttuk. ALLAHÜ TEALA kabul etsin.

Şimdi birde içinde bulunduğumuz ay olan ŞEVVAL ayı orucu var.

Şevval orucu da tutulursa bir seneyi oruçlu gibi geçirmiş oluruz. Şahsen ben rahmetli babamdan gördüğüm minval üzere yıllardır ŞEVVAL oruçlarını tutarım. Hatta Kaç yıldır tuttuğumu unuttum bile.

Oruç tuttuğumuz için Allahü Teala:” Bayram yapın.” dedi. Bizlerde Bayram yaptık.  Bayram oruç tutanların bayramıdır. Bakıyorum oruç tutmayanlarda bizimle bayram yapıyor. Onlar zaten yeyip içiyordu. Bizim bayramımıza katılmalarına gerek yoktu. Özürlü olanlar istisna. Onlar da sokak ortasında yeyip-içmesi gerekmez. Bütün bunları bir kenara bırakalım sokak ortasında insanların yüzüne karşı fosur, fosur sigara içiyorlar. Utanmaz, arlanmaz, haya duygusundan yoksun olan yaratıklar.

Oruç tutmayanların hepside özürlü olmadığı gibi Kimliklerinde de: “İSLAM” yazıyor. Kendilerine sorduğunuzda : “ELHAMDÜLİLLAH MÜSLÜMAN'ım”diyor. Amma İslamın Farzıayn olan gereklerini yerine getirmiyor. İnkâr ederse ki ALLAH muhafaza eylesin küfre girer ve kâfir olur. İnkâr etmezse büyük günahkârdır.

 ŞEVVAL BAYRAM AYI’DIR

Ramazan'dan sonra, ŞEVVAL ayının ilk haftasında veya diğer günlerinde 6 gün oruç tutmak, üç mezhebe göre müstehaptır. Hanefilere göre ise, ayrı ayrı günlerde haftada 2 gün olmak üzere şevval ayında 6 gün oruç tutmak müstehaptır.

Bunun sebep ve hikmeti şudur:
Allahü Teala Kuran-ı kerim’de Sure-i Enam 160. ayeti kerimesinde: “Her iyilik on misliyle karşılık görür.”diyor.  Her günün orucu 10 günlük oruç sevabına olur. Bu bakımdan 30 gün Ramazan orucundan sonra 6 gün Şevval ayında oruç tutulunca 360 gün eder.

Alimlere göre Ramazan,-Şerif Bayramı(İydil Fıtri)’nın ilk günü ile Kurban Bayramı(İydil Edha)nın dört(4)günü oruç tutmak haramdır. Bazı alimler ise tahrimen mekruhtur demişler ise de tahrimen demek harama yakın olan manasına gelir. 1 gün Ramazan Bayramı’ndan 4 gün Kurban Bayramı’ndan olunca cem'an 5 gün eder. 360+5=365 gün eder ki;  böylece yılın tamamı oruçlu geçirilmiş sayılır.

Resulullah (s.a.v.) bu konuda şöyle buyurmuştur:
'Kim Ramazan ayını oruçlu geçirirse ŞEVVAL ayından 6 gün ona eklerse, 1 yılın tamamını oruç tutmuş gibi olur.'(Müslim)

'Bayram'dan hemen sonra kim 6 gün oruç tutarsa, senenin orucunu tamamlamış olur. Kim bir iyilik yaparsa ona 10 misli karşılık vardır.

FARZ DEĞİL AMMA GÜZEL BİR ADET
Ramazan-ı Şerif'ten sonraki ŞEVVAL ayında oruç tutmak öteden beri güzel bir adet olarak gelmiştir.

Bir ay boyunca oruca alışmış olan insanlar, şevval ayında da altı gün oruç tutmaya büyük bir ilgi göstermiş, hatta teravih gibi sıcak bir ilgiyle şevval ayı orucunu sürdüre gelmişlerdir. Elbette bu sıcak ilgi sebepsiz değildir. Nitekim Efendimiz (s.a.s.) Hazretleri, Şevval Ayı orucunun bir sene oruç tutmuş gibi sevaba vesile olacağını duyurmuş, bu yüzden de bir ay Ramazan orucu tutanlar, ŞEVVAL'de altı gün oruç tutmakla bütün seneyi oruçlu geçirmiş olma sevabını kaçırmak istememişlerdir.

Bu konudaki hadisi ve yorumunu şöyle ifade edebiliriz:
"Kim oruçla geçirdiği Ramazan ayından sonraki şevval ayında altı gün oruç tutarsa, bütün seneyi oruçla geçirmiş gibi olur!"

Demek ki, bir aylık Ramazan orucundan sonra şevvalde de altı gün oruç tutarak orucunu otuz altıya çıkaran kimse, bütün seneyi oruçlu geçirmiş gibi sevap almaktadır.

Âlimlerimiz, bütün seneyi oruçla geçirmiş gibi sevap almanın izahını şöyle yapmaktalar:
Ramazan boyunca oruç tutan insan her orucuna on sevap almışsa yekûnu üç yüz eder. ŞEVVAL ayında tuttuğu altı orucuna da onardan altmış sevap alınca, eder üç yüz altmış. Yani bir sene. Dolayısıyla hâdis-i şerifin işaret ettiği sırra nail olur. Bütün seneyi oruçla geçirmiş gibi manevi kazanç elde edebilir.

Aslında bu gibi manevi konularda esas olan, o işi  İhlâsla yapmak, büyük bir gönül arzusu ile talip olmak mühimdir. Bazen öyle oruçlar olur ki, tutanın gönlünde beslediği derin ve safi ihlâs yüzünden 360 gün değil, belki 360 senelik nafile oruç sevabını alabilir. İhlâs ile kim ne isterse Rabbimiz onu verebilir. Bu bir niyet ve yorum meselesidir.

Tıpkı yolun kenarına uzaklardan bir taşı yuvarlayarak güç bela getirip yerleştiren adamla, bu taşı oradan aynı güçlükle uzaklaştıran bir başka adamın niyeti ve yorumu gibi.

MENKIBE

Biri düşünmüş ki: 
Bu çölün ortasında yaşlı bir adam yolda giderken bineğine binmek istese, üzerine çıkıp da hayvana binebileceği yüksek bir yer yoktur. Öyle ise şu taşı yuvarlayıp yolun kenarına getireyim de, yolda gitmekte olan yaşlı ve çocuklar hayvanlarına binmek istediklerinde taşın üstüne çıkıp bineklerinin üzerine kolayca atlasınlar, sevabı da bana olsun. Adamın bu halis niyetine bakan Rabbimiz ondan razı olmuş, istediği sevabı ihsan eylemiş.

SÜFYAN-I SEVRİ’DEN:
Ben Mekke-i Mükerreme'de üç sene oturdum. Mekkelilerden bir kimse her gün Harem-i şerife gelir, tavaf eder, namaz kılar ve sonra bana selam verip giderdi. Ben bu kimse ile tanıştım. Bir gün o kimse beni yanına çağırdı. Bana dedi ki:

Ben öldüğüm vakitte kendi elinle beni yıka, namazımı kıl ve defneyle. O gece beni terk etmeyip kabrimde gecele. Münkireyn suali anında bana Tevhid'i telkin et!, dedi.

Ben de o kimsenin istediklerini yapmayı kabul ettim. Bana emrettiğinin aynını yaptım: Kabrinde geceledim. O gece uyku ile uyanıklık arasında iken:
Ya Süfyan! Beni korumaya ve senin telkinine ihtiyaç kalmadı, diye bir ses işittim.

O zaman:
Ne sebeple bu lütfa eriştin, diye sordum.
Bana cevap olarak:- Ramazan-ı Şerifin orucunu tutup ŞEVVAL'den altı gün daha eklemem sebebiyle, dedi.
O zaman ben uyandım. Yanımda kimseyi göremedim. Abdest aldım, namaz kıldım, uyudum; böylece üç kere aynı rüyayı gördüm. Bildim ki bu rahmanîdir; şeytandan değildir. O zaman da kabrin yanından ayrıldım ve "Ya Rabbi! Beni Ramazanın orucuna ve ŞEVVAL'den altı gün orucuna muvaffak kıl" diye dua ettim. ALLAHÜ TEALA Hazretleri beni de muvaffak kıldı.
       ****************************
Bir dahaki yazımda buluşuncaya dek,kalın sağlıcakla..

Mustafa Hamdullah ERGİN

hamdullahergin@gmail.com

GEYVE HABER


20 Haziran 2018 - 17:31:14 - 244 günlük
Ekleyen:
Mustafa Hamdullah ERGİN

Okuyan: [19421] Yorumlayan: [0] [Yazdır]

Yorum yapBu Köşe Yazısı için henüz yorum yapılmamış

 
Yazara Ait Diğer Yazılar
• Mevlid Kandiliniz Kutlu O
• HİCRİ YILBAŞI HAYIRLI OLS
• Kurban Bayramı ve Teşrik
• Şevval Orucu ve Bir Yılı
• KADİR GECESİ
• BERAAT KANDİLİ
• Cemaat İle Namaz Kılmak
• Yeni Yıl, Noel Yortusu, A
• AŞURE AYI İÇİNDEYİZ
• Tarih Öncesinden Osmanlı'
Diğer Yazıları ▲▼

▼  reklam  ▼
TARAKLI AJANS
HABERİMİZİN GERÇEK HABERİ

Yeni Köşe Yazıları
• İSVEÇ NEDEN ZENGİN? (Emir DOLUNAY)
• Mevlid Kandiliniz Kutlu O (Mustafa Hamdullah ERGİN)
• Batının Çatışmacı zihniye (Ömer ERDEM)
• HİCRİ YILBAŞI HAYIRLI OLS (Mustafa Hamdullah ERGİN)
• Kurban Bayramı ve Teşrik (Mustafa Hamdullah ERGİN)
• Şevval Orucu ve Bir Yılı (Mustafa Hamdullah ERGİN)
• KADİR GECESİ (Mustafa Hamdullah ERGİN)
• Kaybedenler Kulübünün Ben (Ömer ERDEM)
• DininGüncellenmes ive Ila (Ömer ERDEM)
• İNSANLARI SEVEMEYECEĞİMİ (Emir DOLUNAY)

▼  reklam  ▼
TARAKLI AJANS
HABERİMİZİN GERÇEK HABERİ

En Çok Okunan Yazılar
• Yön ve Kıble Nasıl Bulunu (Mustafa Hamdullah ERGİN)
• Aşkım Ebedidir (Serpil Şahin)
• Pekmez, yapılışı çeşitler (Mustafa Hamdullah ERGİN)
• Bir Anarşist(!)in Kalemi ()
• Ünlü Müslüman Türk Bilim (Mustafa Hamdullah ERGİN)
• Yeniden Merhaba (Ali ARICI)
• Topkara’nın İnanç S (Hüseyin ÖZÇELİK)
• Mülkiyet Hakkı ve Hümeze (Yalçın ARICIOĞLU)
• II. Bayezid Köprüsü(Geyve (Mustafa Hamdullah ERGİN)
• Okumak, Okuduğunu Anlamak (Mustafa Hamdullah ERGİN)

» Bu Sayfayı Paylaş
Arkadaşına Öner
Google 'da Paylaş
Facebook 'da Paylaş
MySpace 'de Paylaş
Twitter 'da Paylaş
Digg 'de Paylaş
DEL.ICO.US 'da Paylaş
 

2006 - 2019 © GEYVE HABER
Web sitemizdeki içeriğin tamamının ya da bir kısmının izinsiz kullanımı yasaktır. Hak ihlali sonucu yasal mercilere başvurulacaktır
En iyi görüntü için 1280 X 1024 ekran çözünürlüğü ve IE8  tavsiye ediyoruz..