GEYVE HABER İnternet Gazetesi - Geyve Haber, Medya, Gazete - Güncel - Politika - Siyaset - Spor - Ekonomi - Yaşam - Eğitim - Kültür - Sağlık - Forum - Blog
geyve_hassu.swf
Güncel
Politika
Ekonomi
Eğitim
Kültür
Yaşam
Sağlık
Teknoloji
Spor
Sakarya
Türkiye
Dünya
Duyuru
Foto Galeri

Hasbihal

Mustafa Hamdullah ERGİN

Mevlid Kandiliniz Kutlu Olsun

 
A
A
A
A
A
A
A
Mevlid Kandiliniz Kutlu Olsun

Sevgili Peygamber Efendimiz (s.a.s) 'in dünyaya teşrif ettikleri (20 Nisan 571 Pazartesi) Rebiülevvel ayının 12. gecesidir ki buna Mevlid-i Nebi veya Kutlu Doğum denir. Yani 19 Kasım Pazartesi 2018'i 20 Kasım Salı 2018'e bağlayan gece Mevlit Kandili'dir.

Sevgili Peygamber Efendimiz (s.a.s) 'in dünyaya teşrif ettikleri (20 Nisan 571, Pazartesi) Rebiülevvel ayının 12. gecesidir ki buna mevlid-i nebi veya Kutlu Doğum denir.

Kâinat ve beşeriyetin yüzyıllardır yolunu gözlediği o peygamberler Peygamberi'nin doğum günüdür bugün. Hz. İbrahim'in duası, Hz. İsa'nın(“İsmühü Ahmed”) müjdesi ve dedesi Abdülmuttalip ve annesi Âmine'nin rüyasıdır.

Fil Vakası onu haber verdi. Doğduğu gece irhasât denilen bir takım olağanüstü hâdiseler cereyan etti.

 Dünyanın doğusunu ve batısını aydınlatan bir nur görüldü. Sava gölünün suları bir anda çekiliverdi. Ateşe tapan(Mecusi)ların bin yıldır aralıksız yanmakta olan ateşleri hiç sebepsiz sönüverdi. Asırlardır kupkuru olan semâve vadisi, seller altında kaldı. Gökyüzünden onlarca yıldız kaydı. Kisrâ'nın saraylarından ondört burç kendiliğinden yıkıldı. Kâbe’deki putların pek çoğu baş aşağı devrildi. Şeytan, ölesiye çığlık kopardı.

Daha ne gizemli olaylar iç içe ve peş peşe yaşandı. Nasıl yaşanmasındı ki kâinatın efendisi, İnsanlığın İftihar tablosu Hz. Ahmed-i Mahmud-u Muhammed Mustafa (s.a.s) dünyaya teşrif ediyorlardı. Bütün varlık o'nu ayakta karşılamıştı.

Doğum anı öncesi hane-i saadetleri nurla doldu, yıldızlar evin üzerine salkım salkım dökülecekmiş gibi aktı. Seher vaktiydi. Bir ara Âmine validemizin kulağına müthiş bir ses geldi. Korkudan eriyecek gibi oldu. Bir de ne görsün? Bembeyaz bir kuş peydahlandı ve yanına geldi; sonra da kanatlarıyla Âmine'nin sırtını sıvazladı. Ne korku kaldı, ne kaygı. Yine doğum öncesi başka bir nur gözüktü. Âmine'ye bu nur ile Şam'ın saray ve köşkleri gösterildi. Süleyman Çelebi’nin Mevlüd-ü Şerifi’nde dediği gibi:

Şerbeti önümde tuttu Huriler,
”Bunu sana ALLAH verdi.” dediler.
Şerbeti içer içmez oldu cismim nura gark,
Edemezdim kendimi nurdan fark.


Kendisine ak bir kâse içinde şerbet sunuldu. İçer içmez de muhteşem bir nur bulutu kendisini sardı.

Tam o esnada mukaddes doğum gerçekleşti. o sıra ebesi Şifa hatun gizemli bir ses duydu: "Allah'ın rahmeti, onun üzerine olsun!" diye. Hatta rum diyarının bazı sarayları bile görünmüştü kendisine. Maşrık(Doğu) ile Mağrib(Batı) arası nurlara boğulmuştu. Annesi Âmine Hatunun anlattığına göre: "Doğuda, Batıda ve Kâbe'nin üzerinde bir Âlem gördüm. Doğum tamamlanmıştı. Yavruma baktım, secdedeydi. Parmağını da göğe kaldırmıştı. Hemen bir ak bulut inip onu kapladı. Şöyle bir ses işittim: '

Doğuları ve batıları dolaştırın, deryaları gezdirin. tâ ki mahlukât Muhammed’i ismiyle, sıfatıyla, sûretiyle tanısınlar!' biraz sonra da bulut gözden kaybolup gitti."
Hz. Âdem'den başlayarak devirlerden devirlere, aileden aileye intikal ede ede gelen o biricik nur, artık vücud sahnesinde varlık bulmuştu. Efendimiz'in "Allah’ın ilk yarattığı şey, benim nurumdur." dediği kendi nur'u, beden giymiş, görünür hâle gelmişti. Her çocuk doğunca yere düşerken, o ise ellerini yere dayamış, önce secde edip sonra da başını ve parmağını semaya kaldırmıştı. Doğduğunda sünnetli ve göbek bağı kesilmiş vaziyetteydi. Sırtında, iki kürek kemiği arasında, tam kalbinin hizasında peygamberlik mührü "hâtemi nübüvvet" vardı.

Dedesi Abdülmuttalip adını Muhammed koymuştu. Övülen demekti. Zira onu Allah övmüştü; melekler, insanlar ve cinler de övecekti. Sonra o nur topunu alarak Kâbe’ye götürdü ve Allah’a duada bulundu: "bana bu temiz çocuğu ihsan eden Allah’a hamdolsun!" dedi. Nasıl ki insanlara ve cinlere sonsuz mutluluğun yollarını gösterecek nebi dünyaya teşrif edince bütün varlık ayağa kalkmıştı.

Teşrifinden asırlar sonra da "doğdu ol saatte ol sultân-ı dîl / nûra gark oldu semâ vat ü zemîn" -s.Çelebi- deyince mevlithanlar, benzeri bir heyecanla mü'minler "hoş geldin ey kutlu nebi!" mânâsına ayağa kalkmaya devam ediyorlar. bir edep anlayış ve göstergesi olan bu hürmet ve tazimlerini, o'na arz etmeye çalışıyorlar.

Efendimiz’in terakki çizgisinin müntehası mi'râc, başlangıcı da mevliddir. Bu kutlu gecede s. Çelebi'nin mevlid-i nebi'si gibi, peygamber aşkını körükleyen na't-ı şerifler, mevlidler okunmalı. Hafızlar, kur'ân'dan peygamberimiz'in adının geçtiği aşirleri seslendirmeliler.

Hem yetim, hem öksüz yetişen o nebi'nin doğum günü vesilesiyle öncelikle yetimler ve öksüzler sevindirilmeli, yoksullara ziyafetler verilmeli. Kutlu doğum hakkında yazılmış kitaplar ve makaleler bir kere daha topluca okunmalı. O’nu anlatan sohbetler dinlenmeli. Bol bol salât ü selâmlar getirilmeli. Gözümüzün nuru, gönlümüzün süruru efendimiz hazretleri'nin doğum günü münasebetiyle bizlere düşen vazifelerin ön önemlisi ise, herhalde o'nu her yönüyle daha iyi anlamaya ve o'nun, insanlığa tebliğ ettiği esasları kavramaya çalışmak olmalıdır.

 Fakat kutlu doğumu, aynı zamanda kendi doğumu olan İslâm dünyası, o nevruz-u sultanî’yi lâyık-ı vechiyle tes'îd edememektedir.

Hz. İsa'nın doğumun bütün dünyada noel, paskalya ve daha başka yortu ve karnavallarla kutlanılması ölçüsünde, bu kutlu doğum'un en azından ümmet içinde olsun o'na ve o'nun mesajına yaraşır biçimde tes'îd edilmesi, bir vefa borcu olmanın ötesinde İslâm'ın ruhundaki Hz. Muhammed'e muhabbet ve hürmet emrinin bir gereği olsa gerektir.
       **************************

Mustafa Hamdullah ERGİN
hamdullahergin@gmail.com

GEYVE HABER


18 Kasım 2018 - 19:15:59 - 93 günlük
Ekleyen:
Mustafa Hamdullah ERGİN

Okuyan: [15991] Yorumlayan: [0] [Yazdır]

Yorum yapBu Köşe Yazısı için henüz yorum yapılmamış

 
Yazara Ait Diğer Yazılar
• Mevlid Kandiliniz Kutlu O
• HİCRİ YILBAŞI HAYIRLI OLS
• Kurban Bayramı ve Teşrik
• Şevval Orucu ve Bir Yılı
• KADİR GECESİ
• BERAAT KANDİLİ
• Cemaat İle Namaz Kılmak
• Yeni Yıl, Noel Yortusu, A
• AŞURE AYI İÇİNDEYİZ
• Tarih Öncesinden Osmanlı'
Diğer Yazıları ▲▼

▼  reklam  ▼
TARAKLI AJANS
HABERİMİZİN GERÇEK HABERİ

Yeni Köşe Yazıları
• İSVEÇ NEDEN ZENGİN? (Emir DOLUNAY)
• Mevlid Kandiliniz Kutlu O (Mustafa Hamdullah ERGİN)
• Batının Çatışmacı zihniye (Ömer ERDEM)
• HİCRİ YILBAŞI HAYIRLI OLS (Mustafa Hamdullah ERGİN)
• Kurban Bayramı ve Teşrik (Mustafa Hamdullah ERGİN)
• Şevval Orucu ve Bir Yılı (Mustafa Hamdullah ERGİN)
• KADİR GECESİ (Mustafa Hamdullah ERGİN)
• Kaybedenler Kulübünün Ben (Ömer ERDEM)
• DininGüncellenmes ive Ila (Ömer ERDEM)
• İNSANLARI SEVEMEYECEĞİMİ (Emir DOLUNAY)

▼  reklam  ▼
TARAKLI AJANS
HABERİMİZİN GERÇEK HABERİ

En Çok Okunan Yazılar
• Yön ve Kıble Nasıl Bulunu (Mustafa Hamdullah ERGİN)
• Aşkım Ebedidir (Serpil Şahin)
• Pekmez, yapılışı çeşitler (Mustafa Hamdullah ERGİN)
• Bir Anarşist(!)in Kalemi ()
• Ünlü Müslüman Türk Bilim (Mustafa Hamdullah ERGİN)
• Yeniden Merhaba (Ali ARICI)
• Topkara’nın İnanç S (Hüseyin ÖZÇELİK)
• Mülkiyet Hakkı ve Hümeze (Yalçın ARICIOĞLU)
• II. Bayezid Köprüsü(Geyve (Mustafa Hamdullah ERGİN)
• Okumak, Okuduğunu Anlamak (Mustafa Hamdullah ERGİN)

» Bu Sayfayı Paylaş
Arkadaşına Öner
Google 'da Paylaş
Facebook 'da Paylaş
MySpace 'de Paylaş
Twitter 'da Paylaş
Digg 'de Paylaş
DEL.ICO.US 'da Paylaş
 

2006 - 2019 © GEYVE HABER
Web sitemizdeki içeriğin tamamının ya da bir kısmının izinsiz kullanımı yasaktır. Hak ihlali sonucu yasal mercilere başvurulacaktır
En iyi görüntü için 1280 X 1024 ekran çözünürlüğü ve IE8  tavsiye ediyoruz..