GEYVE HABER İnternet Gazetesi - Geyve Haber, Medya, Gazete - Güncel - Politika - Siyaset - Spor - Ekonomi - Yaşam - Eğitim - Kültür - Sağlık - Forum - Blog
geyve_hassu.swf
Güncel
Politika
Ekonomi
Eğitim
Kültür
Yaşam
Sağlık
Teknoloji
Spor
Sakarya
Türkiye
Dünya
Duyuru
Foto Galeri

Hasbihal

Mustafa Hamdullah ERGİN

HİCRİ YILBAŞI HAYIRLI OLSUN

 
A
A
A
A
A
A
A
HİCRİ YILBAŞI HAYIRLI OLSUN

İslami Takvim; Rumi veya Hicri Takvim'dir ki, İslama göre Yılbaşı 1 Muharrem'dir.10 Eylül 22018 Pazartesi gününü 11 Eylül 2018 Salı gününe bağlayan gece Hicri Yılbaşı’dır. Yani Pazartesi'yi Salı'ya bağlayan akşamdan itibaren Hicri Yılbaşı başlar. Diğer bir deyimle; Müslümanların Yılbaşı’sı, Arabî aylardan Muharrem ayıdır.

Şu anda kullanmış olduğumuz Takvim, Papaz Gregorien’in(Gregoryan) hazırlamış olduğu Takvim’dir.

Hicri Yılbaşı Yeni Yıla girerken Noel Baba, Milat ve Takvim değişikliği olur.  İslam’a göre bunların hükmü nedir? Hindi kesip yemek, başka bir zaman olmaz mı? Her sene 31 Aralık'ı 1 Ocak'a bağlayan gece yani Yılbaşı gecesi içkili ziyafetler verilir, sabahlara kadar disko veya diğer eğlence yerleri bar ve pavyon'larda ter ter tepinir, sözüm onlara yeni yıla giriş kutlarlar.

Milat veya yılbaşı nedir? İsa (A.S.) nın doğumunu Hristiyan âlemi Milat olarak kabul eder ve her yılbaşında bunun kutlamasını yaparlar. Aslında; İsa (A.S.) tam yılbaşında da doğmamıştır. Amma onlar öyle kabul etmiştirler vede kutlarlar. Onların bu kutlamasından bize ne.

Hristiyan âlemi, Bırakın bizim Peygamber Efendimiz (S.A.V.) in doğum gününü kutlamayı onlarında yılbaşı ve Noel yortularına, Eğlenmek ve Hindi kesmek suretiyle yardımcı oluruz.

Müslümanlara sorsak, desek ki, Bizler Hristiyan âleminin yılbaşı kutlamalarına katılıyoruz. Onlar da bizim Yılbaşı kutlamalarımıza veya Peygamber Efendimizin Doğum günü manasına gelen Mevlidi Şerif veya Kutlu Doğum Haftasını Kutluyorlar mı? Hiçbir Müslüman çıkıp ta evet kutluyorlar demez ve diyemez. Çünkü Hristiyan âlemi böyle bir şey yapmaz ve yapamaz.

Hristiyan Âlemi, Muharref(Tahrif edilmiş-papazlar tarafından bozulmuş)olan ellerin deki İncil’lerde ki bunlar(Matta, Markos, Luka ve Yuhanna'dır.) o kitaplara uyarlar. Papaz Efendileri ne dediyse aynını uygularlar.

Birde hiç meydana çıkarmadıkları bir İncil'leri vardır ki oda, Barnabas veya Barnaba İncilidir. Çünkü ondada; Aynen Kur'anı Kerim'de geçtiği gibi( İsmühü Ahmed=Ahmed isimli bir Peygamber, bir uyarıcı gelecektir.)sözü Barnaba İncilinde, onların lisanına göre Faraklit gelecektir. Faraklit(Uyarıcı)sözü vardır ve yazılıdır. Amma velâkin, Hıristiyan âleminde günah işleyen kişilerin; Kilisede Papaz önünde günah çıkarma ayinleri vardır.

Bu günah çıkarma ayinlerinden, günahın büyüklük ve küçüklüğüne göre para alırlar. Bundan dolayı da Barnabas veya Barnaba İncilini meydana çıkarmazlar. Çünkü çıkarsalar, o papazlar bir daha günah çıkarma (Tenasüh) yapamayacaklar ve parada kazanamayacaklar. Neden? Zira Barnaba İncilinde Hıristiyan Âlemi İslamı tercih edecek ve Müslüman olacaktır.

"İnneddine indallahil İslam" (Allah C.C. indinde en makbul DİN İSLAM'dır.) Sözü tekrar İnkişaf edecektir. Ki  “size bir Uyarıcı(Faraklit) gelecektir” sözüyle Hristiyan Âlemi İslamı tercih edecek ve Müslüman olacaktır. Hindi kesip yemeğe gelince; Bunu yılbaşından değişik bir zamanda yapılırsa; Hem Helal olan bir şeyi Haramlaştırmamış olduğu gibi, Hristiyan Âlemi’ nede dolaylı bile olsa katkıda bulunmaz.

Noel gecesi Batı'da Roma Saint Pietro Kilisesi'nde bizzat Papa'nın yönetiminde büyük dini ayin düzenlenir. Noel ağacı, Noel Baba kavramları, tüm yönleriyle Pagan, Roma ve Batı kaynaklıdır.

Ne Türk kültüründe ve ne de İslam medeniyetinde yeri yoktur. Hristiyan dünyasında Hz İsa'nın doğum günü olarak kabul edilen Noel, Batı Hıristiyanlığı'nda (Katolik Kilisesi) Aralık'ın 24'ünü 25'ine bağlayan, Doğu Hıristiyanlığı'nda (Ortodoks Kilisesi) ise Ocak'ın 5'ini 6'sına bağlayan gece olarak kabul edilmesine rağmen, bizde yılbaşı gecesi ile özdeşleştirilmiş durumdadır.

Bu gece Batı'da Roma St Pietro Kilisesi'nde bizzat Papa'nın yönetimindeki ayin başta olmak üzere özellikle merkezî kiliselerde büyük dini ayinler düzenlenir ve her ülkenin birçok ulusal televizyonu bu ayinleri canlı olarak yayınlar. Bu vesileyle Hristiyanlar manevi bir atmosfer içerisine girerler ve eğlenceden uzak dururlar.

Yani Noel eğlencesi değil Noel ayini yaparlar, ancak yılbaşı gecesi genel ahlak kurallarını da dikkate almayacak derecede eğlencede aşırı giderler. Noel Baba ve Noel Ağacı gibi figürleri genellikle Noel günleriyle irtibatlandırmalarına rağmen, bizde bunlar yılbaşı ile gündeme getirilmektedir.

Bunlar esasında birer pagan âdeti olmasına rağmen yine bizde büyük bir kesim tarafından benimsenmekte ve benimsetilmeye çalışılmaktadır. Yani konunun boyutları insanımız tarafından yeterince bilinmemekte ve bu yüzden karşılıklı suçlamalara kadar varan münakaşalara sebep olmaktadır. Dolayısıyla yıllardır ülkemizde kavram kargaşasından kaynaklanan bir anlaşmazlık sürüp gitmektedir.

Ülkemizde ise yılbaşı ile özdeşleştirilmekte, Noel Baba, Noel Ağacı mitleri yılbaşı için ortaya çıkarılmaktadır. Yılbaşında her yer Noel Baba gösterileriyle ve acımasızca kesilen gencecik çam ağaçlarıyla dolmaktadır. Yeni gelen yılın en geniş anlamda insanlık için her açıdan hayırlı ve güzel devam etmesini arzu etmeye yönelik dua amaçlı kutlamalar tasvip hatta tavsiye edilebilir.

Ancak ne Türk kültüründe ve ne de İslam medeniyetinde asla yeri olmayan pagan, Roma ve Hristiyan Batı kaynaklı tarzda içkili, kumarlı, sınır tanımayan eğlence dolu bir yılbaşı kutlamasını tasvip etmek uygun değildir.

 Bir dahaki yazımda buluşuncaya dek, kalın sağlıcakla.
                      ******************************
Mustafa Hamdullah ERGİN

hamdullahergin@gmail.com

GEYVE HABER


11 Eylül 2018 - 21:40:48 - 129 günlük
Ekleyen:
Mustafa Hamdullah ERGİN

Okuyan: [15125] Yorumlayan: [0] [Yazdır]

Yorum yapBu Köşe Yazısı için henüz yorum yapılmamış

 
Yazara Ait Diğer Yazılar
• Mevlid Kandiliniz Kutlu O
• HİCRİ YILBAŞI HAYIRLI OLS
• Kurban Bayramı ve Teşrik
• Şevval Orucu ve Bir Yılı
• KADİR GECESİ
• BERAAT KANDİLİ
• Cemaat İle Namaz Kılmak
• Yeni Yıl, Noel Yortusu, A
• AŞURE AYI İÇİNDEYİZ
• Tarih Öncesinden Osmanlı'
Diğer Yazıları ▲▼

▼  reklam  ▼
TARAKLI AJANS
HABERİMİZİN GERÇEK HABERİ

Yeni Köşe Yazıları
• Mevlid Kandiliniz Kutlu O (Mustafa Hamdullah ERGİN)
• Batının Çatışmacı zihniye (Ömer ERDEM)
• HİCRİ YILBAŞI HAYIRLI OLS (Mustafa Hamdullah ERGİN)
• Kurban Bayramı ve Teşrik (Mustafa Hamdullah ERGİN)
• Şevval Orucu ve Bir Yılı (Mustafa Hamdullah ERGİN)
• KADİR GECESİ (Mustafa Hamdullah ERGİN)
• Kaybedenler Kulübünün Ben (Ömer ERDEM)
• DininGüncellenmes ive Ila (Ömer ERDEM)
• İNSANLARI SEVEMEYECEĞİMİ (Emir DOLUNAY)
• Yeni Telefon Almadan Önce (Savaş GÜMÜŞ)

▼  reklam  ▼
TARAKLI AJANS
HABERİMİZİN GERÇEK HABERİ

En Çok Okunan Yazılar
• Yön ve Kıble Nasıl Bulunu (Mustafa Hamdullah ERGİN)
• Aşkım Ebedidir (Serpil Şahin)
• Pekmez, yapılışı çeşitler (Mustafa Hamdullah ERGİN)
• Bir Anarşist(!)in Kalemi ()
• Ünlü Müslüman Türk Bilim (Mustafa Hamdullah ERGİN)
• Yeniden Merhaba (Ali ARICI)
• Topkara’nın İnanç S (Hüseyin ÖZÇELİK)
• Mülkiyet Hakkı ve Hümeze (Yalçın ARICIOĞLU)
• II. Bayezid Köprüsü(Geyve (Mustafa Hamdullah ERGİN)
• Okumak, Okuduğunu Anlamak (Mustafa Hamdullah ERGİN)

» Bu Sayfayı Paylaş
Arkadaşına Öner
Google 'da Paylaş
Facebook 'da Paylaş
MySpace 'de Paylaş
Twitter 'da Paylaş
Digg 'de Paylaş
DEL.ICO.US 'da Paylaş


 

2006 - 2014 © Geyve Haber
Web sitemizdeki içeriğin tamamının ya da bir kısmının izinsiz kullanımı yasaktır. Hak ihlali sonucu yasal mercilere başvurulacaktır
En iyi görüntü için 1280 X 1024 ekran çözünürlüğü ve IE8  tavsiye ediyoruz..