GÖRGÜ (NEZAKET) KURALLARI

Görgü (nezaket) kuralları, toplumsal yaşamda uyulması gereken ayrıntılı kurallardır. Bu kurallar, yaşamı kolaylaştırmaya, insan ilişkilerini düzenlemeye ve güzelleştirmeye yardımcı olur; kimlerin nerede, nasıl davranmaları gerektiğini gösterir. Görgü anlayışınız davranışlarınızın, konuşmalarınızın, kişiliğinizin yani "sizin" kalitenizi gösterir.
Feridun Eser Feridun Eser

Görgü (nezaket) kuralları, toplumsal yaşamda uyulması gereken ayrıntılı kurallardır. Bu kurallar, yaşamı kolaylaştırmaya, insan ilişkilerini düzenlemeye ve/ hatta güzelleştirmeye yardımcı olur; kimlerin nerede, nasıl davranmaları gerektiğini; kime, nasıl davranılması gerektiğini gösterir. Bireylerin davranışlarına düzen ve istikrar getirir, insanları hata yapmaktan/ hatalı davranmaktan korur.

Görgü anlayışınız davranışlarınızın, konuşmalarınızın, kişiliğinizin yani "sizin" kalitenizi gösterir. Eskilerin “adab-ı muaşeret” yani “geçim kuralları” dediği bu kurallar, kültürel, milli ve manevi değerlerimiz arasında yer bulur.

Görgü kurallarına uymak, insana/ insanlara saygılı olmaktır, medeniliktir, inceliktir. Görgü (nezaket) kurallarına uymak, insanlıktır, “insanlık” gereğidir; hayatı, toplumu, dünyayı, insanı daha sevimli, daha nazik, daha hoş ve daha güzel bir hale getirir. Sizin, ailenizin, çocuklarınızın bu kuralları öğrenmesi ve uyması hayatı güzelleştirecektir. Var mısınız hayatı güzelleştirmeye?

Peki nedir bu kurallar?

Buyurun, başlıklar halinde bazılarını sıralayalım.

Konu belki biraz uzun gelebilir, vaktinizi alabilir; ama isteğim konuyu bölmeden, bir kerede tamamlamak! O sebeple fazladan birkaç dakikanızı ayırmanız gerekecek; bunun için lütfen kusura bakmayın.

- Sosyal İletişim Kuralları:

1.Konuşurken, karşınızdaki insana dönün; muhatabınızın, yüzüne bakın. Normal/ orta bir hızda konuşun, ne çok hızlı ne çok yavaş!.. Konuşmayı bitirirken geçerli bir neden öne sürün. Konuşurken “Sen” değil “siz” diye hitap edin. Konuşan kişinin sözünü kesmeyin; konuşmasının bitmesini bekleyin.

2. Hiç kimseye toplum içinde, başkalarının yanında eleştiri/ yergi yöneltmeyin. Birisini eleştireceğiniz/ yereceğiniz zaman onun duygularını, kişiliğini, onurunu göz önünde bulundurun ve o kişi ile özel olarak, birebir konuşun ve sorunu kişiselleştirmeyin.

Birisi sizi eleştirdiğinde, sakin olun. Hemen savunmaya geçmemeye özen gösterin. Eğer kişi, sizi, insanların içinde ve kabaca eleştiriyorsa, "Düşüncelerini özel olarak bana anlatmanı tercih ederdim; söylediklerine değil söyleyiş biçimine kırıldım" deyin. (İstediğini söyleyen, istemediğini işitir.)

3.İsteklerinizi yumuşak dille iletin; isteğiniz yerine getirildiğinde “teşekkür” edin. Teşekkür etmek, inceliktir, fazilettir. Karşıdaki kişiyi mutlu eder.

4.Özel meseleler, başkalarınca duyulacak biçimde, yüksek sesle ve kalabalık ortamlarda konuşulmamalıdır.

5.Öksürürken, aksırırken veya esnerken ağzınızı mendil, peçete veya elinizle kapatın.

6. Verilen selamı, almazlık etmeyin, hakaret eder durumuna düşmeyin. Selama anında karşılık verin; aradan süre geçmesini beklemeyin.

7.Hiçbir araç (araba, telefon, müzik aracı vs), başkalarını rahatsız edecek şekilde kullanılmamalıdır; insanları rahatsız etmemek gerekir; hastası olan, hasta olan, cenazesi olan vs olabilir.

8.İnsanların sıkça kullandığı yol, köprü gibi yerlerde beklenmez, oturulmaz; insanların geçiş alanları işgal edilmez, kapatılamaz. Bu, doğru bir tavır değildir; görgüsüzlük, saygısızlıktır. (Saygı göstermeyen, saygı görmez.)

9.Güne veya işe başlarken, bir işyerine girerken orada bulunan insanlara tebessümle, güler yüzle selam verin, “hayırlı işler” dileyin. Oradan ayrılırken de uygun cümlelerle, iyilik dilekleriyle ayrılmak gerekir.

-Temizlik Kuralları:

1.El ve ayak tırnaklarınızı, düzenli olarak kesin; ağız ve diş temizliğinize dikkat edin. Saçların, ellerin, yüzün, ağız ve dişlerin, vücudun ve elbiselerin temizliğine dikkat etmelisiniz. Etrafınızdaki insanları, ter kokusuyla vb. hoş olmayan kokularla rahatsız etmemek gerekir.

 2.Tuvalette iken konuşmak, ıslık çalmak, türkü/ şarkı söylemek, bir şeyler yiyip içmek, tükürmek doğru değildir. Tuvaleti, nasıl bulmak istiyorsanız, öyle bırakın. Tuvalette başkası varken, kapının önünde beklenmez; kenarda durmalısınız. Tuvaletten çıkınca hijyen/ sağlık için ellerinizi, mutlaka yıkamalısınız.

3. Yollara, parklara, piknik alanlarına çöp atmayın. Çöp, çöp kutusuna atılır.

- Yemek Adabı:

1. Yemekten önce ve sonra eller, mutlaka, yıkanmalıdır.

2.Yemek sahibi (davet veren), yemeğe başlamadan veya “buyur” etmeden; herkesin yemeği gelmeden yemeye başlanmayın. Yemeğe yaşça veya statü bakımından büyük olanın önce başlaması uygundur. Herkes, kendi önünden yemelidir; başkasının önündeki yemeğe ve suya uzanmak uygun değildir; ancak yardım istenebilir.

3.Peçeteye ağzını, etrafa göstermeden silin; peçetenin yağlanan veya kirlenen kısımlarını, içe katlayarak, diğer insanlardan gizleyiniz.

4.Yemeği yerken ağzınızı kapatın ve mümkünse yemek yerken konuşmayın. Ağzınızı fazla doldurmadan küçük parçalar halinde yiyiniz.

5.Çok hızlı yada çok yavaş yemeyin; masadakilerin hızına uymaya, yemeği diğerleriyle aynı sürede bitirmeye çalışın.

6.Masada/ sofrada iken dişlerinizi karıştırmayın; eğer çok gerekli ise lavaboya gidin veya elinizle ağzını kapatarak kürdan vs kullanın; elinizi, ağzınıza siper edin.

7. Yiyecek ve içecekleri ikram ederken önce sağınızdan başlayınız. İkram, sağdan başlatılır.

- Ziyaret ve Misafirlik Adabı:

1.Ne kadar samimi olursanız olun, ziyaret edeceğiniz insanları mutlaka önceden bilgilendirmelisiniz. Temel prensip, “davetsiz misafir” olmamaktır.

2.Randevu/ ziyaret saatine uymalısınız; söz verdiğiniz saatte, söz verdiğiniz yerde olun, kimseyi bekletmeyin. Temiz ve düzenli bir şekilde, mümkünse ufak da olsa, bir hediye ile ziyaretinizi yapın. Kapıyı çaldıktan sonra kapının hemen ağzında/ önünde değil az geride, kenarda, evin içini görmeyecek şekilde kapının açılmasını beklemelisiniz. Eve girerken, ev sahibinin, “buyur” etmesini ve yer göstermesini beklemeli, gösterilen yere/ bölüme oturmalı/ geçmelisiniz.

3.Ev sahibi karşılama ve uğurlama sırasında, dış kapıya kadar çıkmalı ve misafirleri tebessümle karşılamalı ve yolculamalı/ uğurlamalıdır. Ev sahibi, misafirlerine, aynı derecede yakınlık ve güler yüz göstermeli, ufak da olsa mutlaka ikramda bulunmalıdır. Misafire ikramda bulunmak sünnettir, sevaptır; gönülleri hoş eder. Ancak misafirlere ikramda bulunurken ısrarcı olunmamalıdır.

4.Yemek sofrası kurulduğunda, ev sahibi “buyur” etmeden oturulmaz. Yapılan ikramı, beğenmediyseniz bile bu durumu hal, söz ve tavırlarınızla belli etmeyiniz. Herkesin ekonomik gücü, imkanı aynı değildir; belki ikram hazırlamak için vakit bulunamamış olunabilir. Misafir, umduğunu değil bulduğunu yer ve medeni bir şekilde ev sahibine teşekkür eder.

5.Misafire hizmet ettirilmez; misafire hizmet edilir.

6.Misafir ayrılırken, ev sahibi, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirmeli. Ziyaretçi ise misafirlikten ayrılma vakti gelince hemen kalkmalı ve vedalaşmayı uzatmamalı; geç saatlere kalmadan, uygun bir vakitte kalkmalıdır.

- Hasta Ziyareti Adabı:

1.Dostlarınız, yakınlarınız, arkadaşlarınız hastalandığında hemen, daha az samimi olduklarınızı da iyileşince ziyaret etmelisiniz. Yoğun bakımdaki hastaların, yakınları ziyaret edilmelidir.

2.Dinlenmesi gereken/ iyileşme sürecindeki/ yatar vaziyetteki bir hasta, sık sık ziyaret edilmez.

3.Hastanın yanında onun neşesini kaçıracak, moralini bozacak şeyler konuşulmamalıdır. Hastanın odasına girerken ne çok üzgün ne de çok neşeli bir tavır sergilemeyin; normal bir insan ve normal bir durum edasıyla hasta odasına girin.

4.Ziyaret çok uzun tutulmamalıdır; hasta ziyareti kısa olur.

- Toplu Taşıma Araçlarında Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar:

1.Taşıtlara binerken ve inerken önceliği daima yaşlı, özürlü, hamile ve çocuklara verin.2.Toplu taşıma araçlarında ayakta duran yaşlı, hasta, hamile ve çocuklu bayanlara oturmaları için yer verin.
3.Toplu taşıma araçlarında yüksek ve rahatsız edici bir sesle konuşmamaya, şakalaşmamaya ve çevrenizdekileri rahatsız etmemeye özen göstermelisiniz.

4.Koltuklar, arkada oturan insanı rahatsız edecek şekilde geri yatırılmamalıdır.

Sonuç:

Ne ekersek, onu biçeriz. Daha güzel bir dünya oluşturmak elimizde; tek tek, hepimize bağlı!.. Kendi elimizle, dünyamızı / hayatımızı mahvetmeyelim. Daha güzel bir dünya mümkün; daha güzel bir dünya için “çorbada tuzumuz olsun.”

 

 

GÖRGÜ (NEZAKET) KURALLARI

#gorgu-kurallari #nezaket-kurallari #adab-i-muaseret

YAZARIN BLOGLARI

MİLLİ MÜCADELEDE DİN ADAMLARI VE DİNİ KURUMLAR

MİLLİ MÜCADELEDE DİN ADAMLARI VE DİNİ KURUMLAR

Milli mücadelede din adamlarının ve dini kurumların rolü ve katkısı pek bilinmez ve bunun üzerinde pek de durulmaz. Bu yazıda kısaca, din adamlarının ve dini kurumların milli mücadeleye verdikleri katkı ve milli mücadelede oynadıkları rol üzerinde duracağız.
GÖRGÜ (NEZAKET) KURALLARI

GÖRGÜ (NEZAKET) KURALLARI

Görgü (nezaket) kuralları, toplumsal yaşamda uyulması gereken ayrıntılı kurallardır. Bu kurallar, yaşamı kolaylaştırmaya, insan ilişkilerini düzenlemeye ve güzelleştirmeye yardımcı olur; kimlerin nerede, nasıl davranmaları gerektiğini gösterir. Görgü anlayışınız davranışlarınızın, konuşmalarınızın, kişiliğinizin yani "sizin" kalitenizi gösterir.

SON BLOG YAZILARI

MİLLİ MÜCADELEDE DİN ADAMLARI VE DİNİ KURUMLAR

MİLLİ MÜCADELEDE DİN ADAMLARI VE DİNİ KURUMLAR

Milli mücadelede din adamlarının ve dini kurumların rolü ve katkısı pek bilinmez ve bunun üzerinde pek de durulmaz. Bu yazıda kısaca, din adamlarının ve dini kurumların milli mücadeleye verdikleri katkı ve milli mücadelede oynadıkları rol üzerinde duracağız.
Feridun Eser Feridun Eser
GÖRGÜ (NEZAKET) KURALLARI

GÖRGÜ (NEZAKET) KURALLARI

Görgü (nezaket) kuralları, toplumsal yaşamda uyulması gereken ayrıntılı kurallardır. Bu kurallar, yaşamı kolaylaştırmaya, insan ilişkilerini düzenlemeye ve güzelleştirmeye yardımcı olur; kimlerin nerede, nasıl davranmaları gerektiğini gösterir. Görgü anlayışınız davranışlarınızın, konuşmalarınızın, kişiliğinizin yani "sizin" kalitenizi gösterir.
Feridun Eser Feridun Eser