İşte Şehir Meclisi

İlk kez Büyükşehir Meclisi’ne STK’lar da katıldı.
Ali ARICI Ali ARICI

Başkan Zeki Toçoğlu, “Sivil Toplum Kuruluşlarımızın meclisimizde bulunmasını, şehrimiz için ortak karar vermemizi çok önemsiyorduk. Meclisimize katılım gerçekleştiren tüm temsilcilerimize teşekkür ediyorum. Artık meclisimiz şehir meclisi hüviyeti kazandı” dedi.


Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mayıs Olağan Meclis Toplantısı, Büyükşehir Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Başkan Toçoğlu’nun daveti üzerine Büyükşehir Meclisi’ne ilk kez STK temsilcileri de katıldı. SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul, Mimarlar Odası Sakarya Temsilcisi Sami Kafadar, Emlak Komisyoncuları Esnaf Odası Selçuk Başak, Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Ahmet Akdardağan, engelli dernekleri ve STK temsilcilerinin de katıldığı oturumda ilave 6 madde ile 38 gündem görüşüldü. 1 ve 16. Maddeler arasındaki 17 gündem oy birliği ile kabul edildi. 17 ve 22. maddeler arasındaki 6 gündem ise komisyonlardan geldiği şekliyle kabul edilirken, MHP grubu 17. Maddeye ret oyu verdi.


38 maddelik gündem

Mecliste görüşülen 23 ve 24. maddeler İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na, 25, 26 ve 27. maddeler ise Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilirken; kalan 11 madde de oy birliği ile kabul edildi. MHP Grubu adına gündem dışı söz alan Erkal Etçioğlu, OSB alanları ile ilgili imar değişiklikleri, Sakaryapark, şehir içi trafik denetimi, ulaşım ve tiyatro sanatının teşvikiyle ilgili önerilerini dile getirdi.


OSB’ler gelişecek

Gündem görüşmelerinden önce kısa bir konuşma gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, STK’lara yapılan çağrının karşılık bulmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti. Başkan Toçoğlu, “Sivil Toplum Kuruluşlarımızın meclisimizde bulunmasını, şehrimiz için ortak karar vermemizi çok önemsiyorduk. Meclisimize katılım gerçekleştiren tüm temsilcilerimize teşekkür ediyorum. Artık meclisimiz şehir meclisi hüviyeti kazandı” dedi. Sanayileşme ile ilgili düşüncelerini de açıklayan Başkan Toçoğlu, sanayilerin çarpık bir şekilde gelişmesine karşı olduklarını ve bunun yerine Organize Sanayi Bölgeleri’ni düzenlemeyi ve yeni OSB oluşturmayı tercih ettiklerini belirtti.


Tip İmar Yönetmeliği

İmar Yönetmeliği ile ilgili olarak görüşülen 22. madde ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Zeki Toçoğlu, “Bakanlık yeni yönetmelikte zemin katın tarifini yaptı. Biz de gerekli değişiklikleri yaparak zemin katın da iskanlandırılmasını sağladık. Yaptığımız değişiklikle zemin üstü 2 kat olarak uyguladığımız imar planlarında zemin katında iskan edilmesi için yüksekliği 2.80 olarak düzenledik. Bu kararımızı ilçe belediyeleri ve ilgili odalar ile birlikte verdik. Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’ne aykırı durumu ortadan kaldırmış olduk” ifadelerini kullandı. Mecliste görüşülen maddelerle Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin işletmesi BELPAŞ’tan Büyükşehir Belediyesi’ne devrolurken, AKM ile ilgili olarak da özelleştirmelerin yapılması için mülkiyet tahsisinin süresi arttırıldı.


SASKİ Genel Kurulu

Mayıs Meclisi’nin ardından SASKİ Olağanüstü Genel Kurulu yapıldı. Görüşülen 4 maddelik gündemde Erenler ilçesi altyapı inşaatı, Hanlı Bölgesi’nde inşa edilecek SASKİ hizmet binası ve Akçay Barajı elektromekanik malzeme alımı için İller Bankası’ndan kredi kullanımı ile ilgili SASKİ Yönetim Kurulu’na yetki verildi


#

GENEL BİLGİLER

Geyve Otobüs Saatleri

Geyve Otobüs Saatleri

Geyve - Adapazarı, Adapazrı Geyve Otobüs sefer tarifesi. Geyve otobüsü kaçta kalkıyor? Adapazarından son Geyve Otobüsü, Sefer tarifesi, geyve koop otobüs