Çocuk Gelinler Paneline Büyük İlgi

Geyve Emniyet Müdürlüğü, Sakarya İlinde bir ilke imza attı.
Geyve Kapalı Spor Salonu'nda yapılan "Çocuk Gelinler"paneline halkın ilgisi büyük oldu.
Editör Editör

Emniyet Müdürlüğü, Çeltikler Mahallesinde yaşayan Roman vatandaşlara yönelik; “ÇOCUK GELİNLERE HAYIR” Konferansı düzenledi.

Programı, Emniyet Müdürlüğü Polis Merkez Amir V. Ahmet Demirtaş sundu.

Emniyet Müdürü Halil Bayar, kısa bir açılış konuşması yaptı.

Sakarya Barosu Avukatlarından Leyla Ekmen Epözdemir konuşmasında; TCK yer alan, çocuk –anne–baba suçları ile ilgili geniş bilgiler verdi. Çocuk yaşta yapılan evliliklerin suç olduğunu ve karşılığı olan cezalar ile ilgili açıklamalar yaptı. Anne ve kız çocuğu diyalogunun önemini belirtti.

Sakarya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden Psikolog Ebru Çınar açıklamalarda bulundu. Çınar konuşmasında özetle şu bilgileri verdi: “Çocuk kimdir? Çocuk evliliği – Çocuk gelin nedir? Erken evliliğin sebepleri nelerdir? (Sosyo- ekonomik sebepler, Gelenek-görenekler, Dini inançlar, Eğitimsizlik, Aile içi şiddet), Erken evliliğin sonuçları nelerdir? (Ekonomik, Psikolojik, Sosyolojik).”

Sakarya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden Sosyolog Esra Çetin, Aile Eğitim Programı ve yararları ile ilgili açıklamalar yaptı. Çetin konuşmasında özetle şunları söyledi:”Aile Eğitim programı; Ülke genelinde uygulanmak üzere, Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış yetişkin eğitim programıdır. Eğitim ailede başlar ilkesinden hareketle hazırlanan program, bilgi çağının gereklerine uyun olarak ailelerin yaşam kalitesini arttırmaya dönük önemli bir adımdır.”

Konferansın konuşmacıları olan; Avukat Leyla Ekmen Epözdemir, Psikolog Ebru Çınar ve Sosyolog Esra Çetin konuşmalarını, konuklarla karşılıklı soru – cevap biçiminde yaptı. Yöneltilen soruları cevaplayanlar, yaşadıkları sıkıntıların farkında olduklarını ve sorunlarının çözümü için atılan bu adımları onayladıklarını ve çok beğendiklerini belirtti. Emniyetten, çocuk gelinler sorununun çözümü için attıkları adımlarının yanında, uyuşturucuya alışmış çocuklarının tedavi edilmeleri içinde yardımcı olunmasını beklediklerini söyledi.

İlçe Emniyet Müdürü Halil Bayar soruları cevapladı ve şikâyet edilen konularla yakından ilgilenildiğini, tedavi edilmek isteyenlere de yardımcı olunacağını belirtti.

Çeltikler Mahallesi Muhtarı Kemal Ağaçdelen ve Roman Derneği Yönetimi açıklamalarında; sorunları ile ilgilenen ve çözüm yolları arayan İlçe Emniyet Müdürlüğüne teşekkür etti.

Mustafa Hamdullah ERGİN

GEYVE HABER#

GENEL BİLGİLER

Geyve Otobüs Saatleri

Geyve Otobüs Saatleri

Geyve - Adapazarı, Adapazrı Geyve Otobüs sefer tarifesi. Geyve otobüsü kaçta kalkıyor? Adapazarından son Geyve Otobüsü, Sefer tarifesi, geyve koop otobüs