Ormanlık alnlarda hayvan otlatanlara ceza

Adapazarı Orman Bölge Müdürü Hasan Yıldız, 2008 Yılında Ocak-ağustos Döneminde Yasak Alanlarda Hayvan Otlatan11 Kişiye Cezai İşlem Uygulandığını Söyledi.
Ali ARICI Ali ARICI

Adapazarı Orman Bölge Müdürü Hasan Yıldız, 2008 yılında Ocak-Ağustos döneminde yasak alanlarda hayvan otlatan11 kişiye cezai işlem uygulandığını söyledi.


Yıldız, yaptığı yazılı açıklamada, ağaçlandırılmış sahaların korunması amacıyla hayvan otlatılmasının yasaklandığını kaydetti. Yasağa rağmen Geyve Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı Akdoğan, Gümüşdere, Pamukova ile Taraklı Orman İşletme Şefliği sorumluluk bölgesinde ormanlık alanda hayvan otlatan kişilere ceza kesildiğini ifade eden Yıldız, yangın görmüş alanlar ile gençleştirilmeye ayrılan veya ağaçlandırılmış sahalarda hiçbir şekilde hayvan otlatılamayacağı uyarısında bulundu.


Yıldız, şunları söyledi: "Ocak-Ağustos döneminde ormanlık alanlarda hayvan otlatan 11 kişiye ceza kesildi, el konan 741 adet hayvan ise işlemlerin ardından sahiplerine teslim edildi. 11 kişiyi ayrıca mahkemeye verdik. Cezanın ağırlığı otlatılan sahanın koruma altında, gençleştirme sahası içinde ve bölgenin yangın riski olup olmadığına göre değişir. Ormana en çok zararı dokunan hayvan keçidir. Keçinin ormana girmesi kesinlikle yasak. Sığır ve koyunun koru ormanına otlatılması serbest. Bir keçi için uygulanan ceza 8 YTL'den başlar. Vatandaşlarımızın bu tür cezai müeyyidelerle karşılaşmamaları için kesinlikle ormanlık alanlara hayvanlarını sokmamalarını ve gençleştirilme yapılan yerlerde hayvan otlatmamalarını istiyoruz."

#

GENEL BİLGİLER

Geyve Otobüs Saatleri

Geyve Otobüs Saatleri

Geyve - Adapazarı, Adapazrı Geyve Otobüs sefer tarifesi. Geyve otobüsü kaçta kalkıyor? Adapazarından son Geyve Otobüsü, Sefer tarifesi, geyve koop otobüs