MHP İlçe Başkanı Kaya'dan Basın Açıklaması

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimler için bazı isimlerin MHP Geyve İlçe Teşkilatı adına adaylığı konusunda asılsız birtakım haber ve duyumlar üzerine Geyve İlçe kamuoyuna açıklama yapma gereği duyulmuştur.

Öncelikle bilinmelidir ki Milliyetçi Hareket Partisi sadece bir siyasi parti değil kökleri yarım asıra dayanan kutlu bir dava hareketidir. Bundan dolayı kendine özgü ilke, politika ve hiyerarşik yapısı vardır. Yerel seçimler için hiç kimse ya da kurumun aday adayı belirleme yetkisi ve keyfiyeti yoktur. Gerek belediye başkanlığı gerekse meclis üyeliği için müracaatlar genel merkezimiz tarafından belirlenecek zaman ve kriterler dahilinde bizzat ilçe teşkilatına yazılı müracaat ile yapılır. Yapılan müracaatlar ilçe teşkilatımızda istişare edilerek il ve genel merkez teşkilatımıza arz edilir.


MHP. Genel Başkanımız sayın Dr. Devlet BAHÇELİ, 30 Eylül 2018 tarihinde (dün) yaptığı basın toplantısında konu ile ilgili olarak;


“Hamd olsun Cumhur İttifakı gücünün fevkindedir.


Kafasının içi taktiklerle meşum, aklı kurnazlıklarla meşgul olanlar Cumhur İttifakı’ndan içten içe rahatsızlık duyabilirler.


Ama bu ittifak yaşayacak, bu ittifak dosta da, düşmana da kalıcı mesaj olacaktır.


Milletvekillerimizden, MYK ve MDK üyelerimizden ricam il ve bölgelerinde en uygun belediye başkan adaylarımızı istişare yoluyla aramaları ve bizimle paylaşmalarıdır.


Aday seçimimiz merkez yoklaması şeklinde yapılacaktır.


Mahalli İdareler Seçimlerinin takip ve temininden;


Teşkilat İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Sayın Edip Semih Yalçın,


Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Sayın Sadir Durmaz,


Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Sayın Feti Yıldız eşgüdüm halinde sorumlu olacaklardır.


Bu vesileyle partimizin belediye başkan adayı olacak arkadaşlarımızda aradığımız temel kriterleri, Yusuf Has Hacib’ten esinlenerek paylaşmak ve duyurmak istiyorum:


Ne der işit şimdi alçakgönüllü kişi, sınayıp yükselerek eline almış il işini.


Akıl gerek seçmeye kişiyi, bilgi gerek yapmaya işini.


Güler yüzlü, tatlı dilli, alçakgönüllü olmalı; bütün davranışları bunlara uygun olmalı.


Gönlünü açık tutmalı, hem eli açık olmalı; içtenliği de bunlara yaraşır olmalı.


Her türlü erdemi tam olarak bilmeli, yararsız, olmayacak şeylerden uzak durmalı.


Yüzünü gören bakınca sevmeli, ili, halkı ona bakıp güvenmeli.


Olgunluk istersen pişirmelisin sözü; dürüstlük istersen doğru tut özünü.


Davranışın doğru olsun, gözet kendini; gönlünü, dilini doğru tut, uzatma sözünü.


Asıl yüzlü, iri sözlü, kaba tavırlı ve kibirli; insan yerilir ve yoluna girmez işleri.


Küstahlık, acelecilik, kolayca gururlanmak uzaklaştırır kendisinden herkesi”


ifadeleri ile de aday belirleme yetkisinin merkez yoklaması şeklinde olacağına dair konuya açıklık getirmişlerdir.


Bu açıklamalar ışığında yerel seçim ve aday adaylığı süreci il ve ilçe teşkilatlarımıza gönderilecek genelgeden sonra başlayacaktır. Bu tarihten önce hen süreç başlamadığı hem de aday adaylarının isimlerinin zarar görmemesi adına arayış içine girilmemiştir.


Aday adaylarının öncelikle Milliyetçi-Ülkücü Hareket’e gönül vermiş mensuplarımız olması vazgeçilmez önceliğimizdir. Hareketin mensupları arasında liyakat vasıflarına haiz aday adayı bulunmaması halinde ise ülkücü fikriyatı benimseyen kişilere teşkilatımızın yönetim kurulu üyeleri tarafından teklif götürülecektir.


Kamuoyunda adı MHP Geyve İlçe Teşkilatı’nın yerel seçim aday adaylığı ile anılan kişilerin bugüne kadar resmi müracaatları dahi sözkonusu olmamıştır.


Yukarıda izah edildiği üzere süreç başladığında titiz çalışma yapilarak Geyve ilçemizin yereldeki sorunlarına çözüm üretecek, beklentilerine karşılık verebilecek nitelikteki herkesin sevip-saydığı belediye başkanı aday adayı ve meclis üyeleri aday adayları ile siz halkımızın huzuruna çıkacağımızın bilinmesini isterim.


Kamuoyuna saygıyla duyurulur…


Şerafettin KAYA

MHP Geyve İlçe Bşk

#
Ali ARICI Ali ARICI editor