SEVGİ ve BİLGİ

Geyve Mesleki ve Teknik Anadolu (Sağlık Meslek) Lisesi, Mesleki Çalışmalar kapsamında düzenledikleri kahvaltıya emekli öğretmen Mehmet Aydoğan'ı davet ettiler.
Mehmet AYDOĞAN Mehmet AYDOĞAN

Öğretmenler odasında düzenlenen kahvaltıda açılış konuşması yapan okul müdürü Metin Çil: " Geyve'nin ve okulumuzun sevilen emekli öğretmenlerinden Aydoğan hocamızı aramızda görmekten memnunuz. Davetimize icabet ettiği için kendisine teşekkür eder, emeklilik hayatında sağlıklı günler dileriz."dedi.

Emekli öğretmen Mehmet Aydoğan, unutulmayıp davet edildiği için teşekkür etti. Hatıralarını anlatırken duygusal anlar yaşadı. Özetle şunları söyledi: Öğretmenlik Peygamber mesleği olduğu için kutsal bir meslektir. Çünkü insan yetiştiriyorsun. Hangi daireye veya iş yerine gitsem mutlaka bir öğrencim ile karşılaşıyorum. Bu da çok güzel bir duygudur. İşte bu okulda görev yapan öğrencilerim Öğretmen Şeref Bulut ve memur Selahattin Çaylı...


PATATES, YUMURTA VE KAHVE DENEYİ
Emekli öğretmen Mehmet Aydoğan öğretmenlik mesleğinin, öğrencinin hayatına yön verdiğini en güzel anlatan şiirlerden biri olan "Ben bir gülüm, sen bahçıvan" dizesiyle başlayan şiiri okudu ve şu deneyi yaptı:

Sevgiyi temsil eden patatesi, bilgiyi temsil eden yumurtayı, sevgi ve bilgiyi temsil eden öğütülmemiş kahveyi ayrı ayrı pişirdi. 

Sevgiyle pişen patates sert iken yumuşadı. Bilgi ile pişen yumurtanın içi yumuşak iken sertleşti. Her ikisi de pişince özelliğini yitirdi, suları içilmez, çünkü tadı yok. Ama sevgi ve bilgi ile pişen kahve taneleri, doğal özelliğini korudu. Suya kahve tadı verdi.

Demek ki mesleki bilgisi olmayan öğretmenin sevgisi, öğrenciyi patates gibi gevşetiyor. Sevgisiz mesleki bilgi de yeterli olmuyor öğrenciyi robotlaştırıyor, beşeri ilişkilerini bozuyor. Zaten sadece bilgi yeterli olsaydı; sınıflardaki akıllı tahtalar varken öğretmene gerek kalmazdı.

O halde bir öğretmen verimli olmak istiyorsa mesleğini, okulunu, öğretmen arkadaşlarını, öğrencisini sevecek; bilgi ile donanımlı olacak. Sevgi ve bilgi ile yoğrularak yetişen çocuk, topluma daha faydalı bir insan olur.
Öğretmenler kahvaltı sonunda aile fotoğrafı çektirdiler.
MEHMET AYDOĞAN

#sevgi #bilgi # #saglik #