EMEKLİ ÖĞRETMENLER DAVET EDİLDİ

Geyve Alifuatpaşa Ortaokulu Mesleki Çalışmalar kapsamında, Alifuatpaşalı emekli öğretmenleri kahvaltıya davet ederek, gönüllerini aldı.
Mehmet AYDOĞAN Mehmet AYDOĞAN

Alifuatpaşa Ortaokulu müdürü Bahattin Aydemir ve öğretmenlerin bizzat hazırladıkları nefis kahvaltı sofrasında yok yoktu. 

Alifuatpaşa Ortaokulu müdürü Bahattin Aydemir yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi: Değerli büyüklerimiz, sizlerin mesleki tecrübelerinize her zaman ihtiyacımız var. Çünkü genç öğretmenler, sizlerden öğrenecekleri tecrübeleri kendi bilgileriyle birleştirirse mesleğinde daha başarılı olur. Bizleri kırmayıp geleneksel davetimize icabet ettiğiniz için teşekkür eder, hepinize sağlık ve mutluluklar diler, Öğretmenler Gününüzü kutlarım.

Aile ortamında yapılan kahvaltıda hatıralar anlatıldı. Emekli öğretmenler adına konuşma yapan Muhsin Aksan, teşekkür edip dua yaptırdı.

SEVGİ ve BİLGİ DENEYİDENEYİ

Emekli öğretmen Mehmet Aydoğan öğretmenlik mesleğinin, öğrencinin hayatına yön verdiğini en güzel anlatan şiirlerden biri olan "Ben bir gülüm, sen bahçıvan" dizesiyle başlayan şiiri okudu ve şu deneyi yaptı:

Sevgiyi temsil eden patatesi, bilgiyi temsil eden yumurtayı, sevgi ve bilgiyi temsil eden öğütülmemiş kahveyi ayrı ayrı pişirdi. 

Sevgiyle pişen patates sert iken yumuşadı. Bilgi ile pişen yumurtanın içi yumuşak iken sertleşti. Her ikisi de pişince özelliğini yitirdi, suları içilmez, çünkü tadı yok. Ama sevgi ve bilgi ile pişen kahve taneleri, doğal özelliğini korudu. Suya kahve tadı verdi.

Demek ki mesleki bilgisi olmayan öğretmenin sevgisi, öğrenciyi patates gibi gevşetiyor. Sevgisiz mesleki bilgi de yeterli olmuyor. Öğrenciyi robotlaştırıyor, beşeri ilişkilerini bozuyor. Zaten sadece bilgi yeterli olsaydı; sınıflardaki akıllı tahtalar varken öğretmene gerek kalmazdı.

O halde bir öğretmen verimli olmak istiyorsa mesleğini, okulunu, öğretmen arkadaşlarını, öğrencisini sevecek; bilgi ile donanımlı olacak. 
Öğretmenler kahvaltı sonunda aile fotoğrafı çektirdiler.
MEHMET AYDOĞAN

#afp #sevgi #bilgi #