ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA, İŞTE O KÖY SARIGAZİ KÖYÜDÜR

Gazeteci emekli Öğretmen Mehmet Aydoğan, Ahmet Kutsi Tecer'in "Orda bir köy var uzakta" şiirine ilham kaynağı olan Sarıgazi köyünün muhtarı Bayram Cevdet Özcan ile görüştü.
Mehmet AYDOĞAN Mehmet AYDOĞAN

BİZE KENDİNİZİ TANITIR MISINIZ?
Geyve Sarıgazi mahallesi muhtarı Bayram Cevdet Özcan. 1960 yılında Sarıgazi'de doğdum. Ortaokul mezunuyum. İki çocuğum var. İnsanlara hizmet etmeyi sevdiğim için muhtarlığa heveslendim. Beş dönemden beri muhtarım.

Azalarım Mustafa Tufan, M. Yaşar Şimşek, Umut Koz ve Cengiz Özçelik. Azalarla ve komşularla istişare ederek mahallemize alt yapı, cami, hoca evi yaptık. İçme suyumuz var. Sokaklara parke döşedik. 

MAHALLENİN TARİHÇESİ
Sarıgazi mahallesi Muhtarı Bayram Cevdet Özcan köyün tarihçesi hakkında şunları söyledi: Mahallemizde oturan emekli imam Burhan Özden hocamız akrostiş şiirle, Sarıgazi'yi şöyle anlatmış: 

Soyunu sorarsan gidelim biraz maziye,
Ataların kim, soralım Çelebi Mehmet Gazi'ye
Rıza'yı Hak için her biri şanlı birer nefer,
Irak, yakın demeden her yöne yaptılar sefer.
Gazilik, şehitlik onlar için en büyük gaye,
Allah yolunda gaza, onlara en büyük paye.
Zira almışlardı onlar Peygamber öğüdü,
İstanbul'a giden yol için, seçmişlerdi Söğüt'ü.
 
Geyve'yi Elvan Bey 1314 yılında fethedip Osmanlı beyliğine bağlar. Mehmet Çelebi de Sarıgazi, Hırka ve Umurbey'i alır. Mehmet Çelebi sarışın biridir. Türbesi de köyümüzde olduğu için, köyümüze Sarıgazi adı verilmiş. Geyve'ye 5 km. uzaklıkta şirin bir yerleşim yeridir. Halkımız elma, ayva, üzüm gibi meyve yetiştirerek geçimini sağlar.

YETKİLİLERDEN BEKLENTİNİZ NELERDİR?
Sakarya Büyükşehir Belediyesinden, Geyve Kaymakamlığından ve Geve Belediyesinden isteklerimiz elbetteki var. Ama acilen Sarıgazi ile Hırka'yı bir birine bağlayan yolun genişletilmesini ve derenin ıslah edilmesini istiyoruz. Burası yerleşim yeri olduğu için, dere taşınca çevreye zarar veriyor.
ŞAİR AHMET KUTSİ TECER'İN KÖYÜNÜZLE NE ALAKASI VAR?

ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA
Orda bir köy var, uzakta
O köy bizim köyümüzdür.
Gezmesek de, tozmasak da
O köy bizim köyümüzdür.

Orda bir ev var, uzakta
O ev bizim evimizdir.
Yatmasak da, kalkmasak da
O ev bizim evimizdir.

Orda bir ses var, uzakta
O ses bizim sesimizdir.
Duymasak da, tınmasak da
O ses bizim sesimizdir.

Orda bir dağ var, uzakta
O dağ bizim dağımızdır.
İnmesek de, çıkmasak da
O dağ bizim dağımızdır.

Orda bir yol var, uzakta
O yol bizim yolumuzdur.
Dönmesek de, varmasak da
O yol bizim yolumuzdur.
Ahmet Kutsi Tecer

Muhtar Bayram Cevdet Özcan konuyla ilgili şunları söyledi: Evet bu şiiri duymayan, ezberlemeyen yoktur. Bu şiiri kim okursa veya dinlerse "Tam bizim köyü anlatıyor" diye düşünür.
Sizin 1983 yılında yazdığınız gazete haberini halen saklarım. 1960 yıllarında Geyve'de İlköğretim Müdürlüğü yapan İlhan Baykal ve 1983 yılında Geyve Halk Eğitim Müdürlüğü yapan Öğretmen Recai Yıldırım'ın anlattıklarına göre olay şöyledir: 

Şair Ahmet Kutsi Tecer, babasının görevi nedeniyle 1911- 1912 yıllarında Geyve'de ilkokulu okur. Sarıgazi köyünde otururlar. Ahmet Kutsi Tecer, 1965 yılında Geyve'ye ziyarete gelince "Orda bir köy var uzakta" şiirini Sarıgazi köyünden aldığı ilham ile yazdığını söyler. Şairin oturduğu ev halen durmaktadır. İşte bizim köyümüz böylesine şirin bir köydür.
MEHMET AYDOĞAN

 

#sarigazi #siir #ilham #