GEYVE- KARAÇAM MAHALLESİ

Geyve-Karaçam mahallesi muhtarı Osman Nuri ÖLMEZ ile Gazeteci emekli öğretmen Mehmet Aydoğan görüştü.
Mehmet AYDOĞAN Mehmet AYDOĞAN

Geyve-Karaçam mahallesi muhtarı Osman Nuri Ölmez:

" 2013 yılında yapılan referandumda halkımız %70 oy ile 8 km mesafedeki Arifiye'ye değil, 20 km uzaklıktaki Geyve'ye bağlı kalmak istedi.Seçimlerde de AK Partiye %80 oy çıktığı halde Geyve'den yeteri kadar hizmet alamadık." dedi.

MUHTARIM SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?
Osman Nuri Ölmez. 1962 Karaçam doğumluyum. Karaçam İlkokulu, Arifiye Ortaokulu, Adapazarı Ticaret Lisesi ve Açık Öğretim Fakültesi İşletme Bölümü mezunuyum. Özel şirkette muhasebecilik yaparak emekli oldum.Dolmuşçuluk, öğrenci taşımacılığı yapıyorum. Hizmet aşığı biriyim. Evli ve 4 çocuk sahibiyim. Karaçam futbol kulübü kurucu başkanıyım. O yıllarda köyümüz gençlerinden oluşan takımımızı 3.kümeden 1. kümeye çıkardık.
Azalarım Ali Er, Ali Özdemir, Mustafa Yeniçırak, Cihangir Avcı'dır. Her sokaktan iki kişi olmak üzere toplam 30 kişilik mahalle meclisimiz var. Bunlarla altı ayda bir toplanıp istişare yaparak, halkımıza hizmet etmeye çalışıyorum. Çünkü hizmet aşığı biriyim. Yönetimde şeffaflıktan yanayım.
Benden evvel muhtarlık yapan Murat Genç, Kazım Mercan, Abdullah Ölmez, Kazım Toklu, İbrahim Özdemir, Vedat Baltaoğlu, Mehmet Odabaş ve adını sayamadığım büyüklerimden Allah razı olsun. Onlardan devraldığım görevi layıkıyla yapmaya çalışıyorum.


MAHALLENİZİ TANITIR MISINIZ? 
Karaçam mahallemizde doğup büyüyen ve köyüne aşık olan Prof. Dr. Muharrem Dayanç şöyle diyor: 

"Rüzgar meşhurdur köyümde,
İnsanı ferahlatır hava,
Baktıkça doyamazsın
Buğdaylı bayırlara.
Doğadan insana geçen, 
Sihirdir Karaçam." 

Karaçam mahallesi, Sakarya ilinin Geyve ilçesine bağlı, Sakarya nehri kenarında kurulmuştur. Çevredeki dağlarda karaçam ağacı bol olduğu için bu ad verilmiş. Halkımız Orta Asya'dan gelen yerli Yörükler ile 1893 Harbi sırasında gelen Batum ve Artvinlilerden oluşur.. 
Mahallemizin havası, suyu temiz, doğası güzeldir. Sanayi bölgesine yakınlığı; İstanbul, Eskişehir kara ve demiryolu üzerinde oluşundan dolayı aşırı göç almaktayız. Şu anda 38 ayrı ilden gelen komşularımız vardır. 
Tarihi ipek yolu da buradan geçtiği için Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Ankara- İstanbul yolculuğu sırasında köyümüze defalarca uğramıştır. Arşivlerden öğrendiğimize göre Atatürk'ün bazı fotoğrafları Karaçam mahallemizde çekilmiştir
 

DOKTOR ÜÇ GÜN GELSİN.

Karaçam mahallemiz Adapazarı'na 15, Geyve ilçesine 20 km uzaklıktadır. Mahallemde, içme suyu şebekesi vardır. % 60 oranında kanalizasyon şebekesi mevcuttur. Sağlık evinde hemşire görevlidir. Doktor mahalleye haftada bir buçuk gün geliyor. Biz üç gün gelmesini istiyoruz. Çünkü mahallemizin nüfusu 2 bin dört yüzden fazla. 1.740 seçmenimiz var.
Sağlık Bakanlığının uyguladığı, Mobil sağlık uygulamasından memnunuz. Çünkü doktor, sağlık evinde hastaları muayene ediyor. Yatan hastaları ziyarete gidiyor. Yazdığı ilacı Alifuatpaşa'daki nöbetçi eczaneler, gün içinde hastaya ulaştırıyor.
Mahallemizin gençleri Adapazarı sanayisi, Ölmez Çelik, Ahmet Et, Akaryakıt Tesisleri, Döğme fabrikası, Sandalye fabrikası, Karaçam Grup, tavuk çiftliği gibi yerlerde çalışarak geçimini sağlamaktadır. 

İSTEKLERİNİZ NELERDİR?
Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Geyve Kaymakamlığı ve Geyve Belediyesinden beklentilerimiz çok:
-Kültür Merkezinin çevre duvarının yapılması ve çevresinin düzenlenmesi,
-Şehit Recep Demir Okulunun arkasındaki idman sahasının suni çim yapılması,
-Mevcut çocuk parklarımızın düzenlenmesi ve üç adet yeni çocuk parkının yapılması,
-Bozuk yolların ve okul bahçesinin asfalt yapılması,
-Ova bölgesine sulama kanalı,
-Dere yataklarının ıslahı, yürüyüş yolları yapılsın ve ışıklandırılsın.
-Mahallemizin Arifiye hudutlarında kalan yerleşim bölgesinin, Geyve sınırlarına dahil edilmesi,
-Alt yapının ve imar çalışmasının tamamlanması,
-Karaçam futbol sahasına giden yolun yapılması,
-Doğalgazın getirilmesi,
-Belirli yerlere mobese kamera sisteminin takılması, 
-Kaza riski olan yollarımıza kasis yapılması,
-Mevcut muhtarlık binamızın çatısını kaldırarak, içinde masa tenisi, bilardo gibi sportif etkinliklerin yapılabileceği Gençlik Merkezi haline dönüştürülmesi,
- Eskiden askeriyenin kullandığı 9 bin metre kare civarındaki yere mesire alanının yapılmasını
-Düğün ve cenaze gibi cemiyetlerde kullanmak için kapalı ve sobalı taziye çadırı... istiyoruz.
MEHMET AYDOĞAN

#geyve #karacam #muhtar #