Yüzük Oyunu Elmadere'de oynandı

Geyve'nin Elmadere mahallesinde oynanan geleneksel Yüzük Oyunu çok heyecanlı geçti.
Mehmet AYDOĞAN Mehmet AYDOĞAN

KATILIM ÇOK OLDU
Yüzük oyunu ekibi İstanbul, İzmit, Adapazarı, Doğantepe, Bağcaz, Setçe, Sütalan, Argat, Ahibaba, Dedeler, Burhaniye'den gelerek Elmadere mahallesinde Adnan Demirtaş'ın evinde toplandı. Sakarya saha komiseri Sami Bölükbaş, Nihat Demirtaş, Sedat Salman, Saim Selçuk, Vefa Satı, İlker Öztürk, Muharrem Geyik, Hilmi Çakır, Aziz Karacan, Hasan Çakmak, Muharrem Salman, Alaattin İmran, Aziz Bayar, Aziz Tunç, Kazım Ateş, Fahri Şahin, Nihat Özdemir, Mustafa Karabıyık, İlker Öztürk, Mücahit Ahmet Duman, Serdar Yüce, Furkan Yılmaz vs. geldiler
 

OYUNUN KURALLARI
Oyunun malzemeleri 9 fincan, bir yüzük ve bir tane tepsi. Oyuncular iki gruptan oluşuyor. Bir kişi tepsinin içine iki fincan koyuyor. Fincanlardan birinin altında yüzük var. Boş-dolu yaparak oyuncular ikiye ayrılıyor. Her grubun başkanları Aziz Tunç ve Alaattin İmran olarak belirlendi.
Bir kişi diğer odada yüzüğü fincanlardan birinin altına saklıyor. Yüzük birinci fincandan çıkarsa 10 puan, 2. fincandan çıkarsa 9 puan, 3. fincandan çıkarsa 8 puan kazanılıyor. Kazanan grup yüzüğü saklıyor. 101 puanı tamamlayan grup kazanıyor. Oyun sonunda Alaattin İmran'ın ekibi 102 puan, Aziz Tunç'un ekibi 93 puan aldı. Çok çekişmeli geçen oyun seyirciyi de heyecanlandırdı. Bu süre içinde çaylar içilip sohbet edildi. Kıstırma lokumlar, çerezler, meyveler yendi. Oyun sonunda bulgur pilavı, helva yenildi, ayran içildi.
Yüzük oyunu neşeli bir şekilde sona erdi.

MEHMET AYDOĞAN

 

#geyve #yuzuk #oyunu #