Geyve BAYAT Mahallesi

Geyve Bayat mahallesi Muhtarı Necmi Özcan: "Bahçelerimizi sulayamazsak, halimiz perişan olur."dedi.
Mehmet AYDOĞAN Mehmet AYDOĞAN

Gazeteci emekli Öğretmen Mehmet Aydoğan, Bayat mahallesi muhtarı Necmi Özcan ile görüştü.

Muhtar Necmi Özcan, 1958 yılında doğdum. İlk defa muhtar seçildim. Aza arkadaşlarım Kenan Özdemir, Selçuk Öztürk, Bilal Güler ve Arif Uysal ile beraber komşulara hizmet etmek için koşuşturuyoruz.

BAYAT MAHALLESİNİ TANITIR MISINIZ?
Muhtar Necmi Özcan şunları söyledi: Bayat köyümüz, Bilecik ile komşu köydür. Geyve'ye 20 km uzaklıkta, 100 haneli ve 450 seçmeni bulunan bir yerleşim yeridir. Köyümüzde ana sınıfı ve ilkokul 4. sınıfa kadar okul var. Ortaokul öğrencileri taşımalı olarak Kozan'da, lise öğrencileri Geyve'de okuyor. Köyümüzün toprakları çok verimlidir. Muz, portakal hariç ne ekersen biter. Adapazarı, İzmit, İstanbul, Düzce, Afyon gibi şehirlere tonlarca meyve ve sebze, özellikle salçalık biber satarız. Yazın tarlalarımızda çalıştırmak için dışarıdan bin civarında işçi getiririz.

BAYAT HALKI NE İSTİYOR
Bayat köy kahvehanesinde çay içerken, sohbete devam ettik. Muhtar Necmi Özcan, Cezmi Özcan, Seçkin Avcı ve diğer arkadaşlar şunları söyledi: Köyümüzde düğün ve mevlit cemiyeti yapabileceğimiz bir salon istiyoruz. Mezarlığın düzenlenmesini ve çevresine duvar yapılmasını, top sahamızın ve arazi yollarımızın düzenlenmesini istiyoruz. Geyve'ye giden ana yolun asfaltlanmasını, özellikle sanayideki köprünün genişletilmesini istiyoruz.

20 KÖY PERİŞAN OLUR
Sulama Birliğine kayyum atandı. Kayyum müstahsilden sulama paralarını toplayamamış. Bunun için Mekece barajından gelen tarla sulama suyu bu yaz verilmeyecek deniliyor. Eğer su verilmez ise sadece bizim köy halkı değil, Bayat, Kozan, Bozören, Çengel, Safibey, Umurbey, Hırka, Sarıgazi, Geyve, Eşme, Doğantepe ve Pamukova'nın köyleriyle beraber 20'den fazla köy perişan olur. Zaten mazot, benzin, gübre, tohum, fide pahalı; sattığımız ürün ucuz. Bir de kanallara su verilmez de sulayamazsak, çiftçi ne yapar? 

MUHTARDAN TEŞEKKÜR
Bayat muhtarı Necmi Özcan, yaptıkları hizmetlerden dolayı Sakarya Büyükşehir Belediye başkanımız Sayın Ekrem Yüce, Geyve Kaymakamımız Sayın İlyas Memiş, Geyve belediye başkanımız Sayın Murat Kaya ve çalışan personellere teşekkür ederim. Yeni hizmetlerin de bir an evvel yapılmasını bekliyoruz. 
MEHMET AYDOĞAN

#geyve #bayat #mah #