Sakarya'da direniş 26. ayında!

Sakarya Başörtüsü Platformu 115. başörtüsü eylemini gerçekleştirdi. Platform olarak hak ve özgürlüklerin savunulmasında bu hafta 26. ayını dolduran eylemde yaşanan hak ihlallerinden örneklere yer verildi.
Ali ARICI Ali ARICI


 


Sakarya Başörtüsü Platformu 115. başörtüsü eylemini gerçekleştirdi. Ülkede “iktidar seçkinleri” olarak tanımlanan kesimin baskı ve zulümlerine devam ettikleri vurgulanırken, Platform olarak hak ve özgürlüklerin savunulması konusunda başlatılan direnişin 26. ayını doldurduğu belirtildi. Açıklamada ayrıca bu hafta yaşanan hak ihlallerinden bazı örneklere de yer verildi.


 


Sakarya Başörtüsü Platformu adına Özgür-Der Geyve Temsilcisi Mustafa ÖZER tarafından okunan basın açıklamasında; kendi bekalarını batının yanında olmakta görenlerin ve bunun için her türlü tavizi verenlerin uygulamalarının yasak, baskı ve ahlaksızlığı ayol açtığı, bunun ülkenin değişmeyen karakteristik yapısı olduğu vurgulandı. Hedefte İslam’ın ve Müslümanların olduğunu ifade eden ÖZER şunları söyledi: “Müslüman bir kimlikle yaşayan insanlar İslam’dan her geçen gün biraz daha uzaklaştırılmaya çalışılıyor. İslam’ın içi boşaltılmaya, özel gün ve gecelere hapsedilmeye, tamamen sistemin kontrolünde olan bir din kisvesine büründürülmeye çalışılıyor. Hukuksuzluklar almış başını gidiyor, sistem kendi fetişlerinden yepyeni ilahlar ve yeni bir dini model üretmeye çalışıyor.”


Açıklamada, hak ve özgürlüklerin savunulması, yasaklara ve baskılara karşı direnişin hakim kılınması çabasıyla başlatılan direnişin 26. ayını doldurduğu, Platform olarak, baskı ve yasaklara boyun eğmenin bir kader olmadığının örnekliğinin sergilendiği ifade edilerek şu cümlelere yer verildi: “Sakarya Başörtüsü Platformu, Tevhid–Adalet-Özgürlük zemininde bilgiye, inanca ve eyleme dönük bu örnekliğini; sesine ses veren, soluğuna nefes olanlarla birlikte sürdürmeye kararlıdır. Bizim için önemli olan da hiç şüphesiz Rabbimizin yolunda ve bir gün mutlaka O’na döneceğimizi bilerek yaşamımızı devam ettirmektir. Şüphesiz ki Allah her şeyi hakkıyla bilendir.”


Amasya’da öğrencilerin örtünmeye zorlandıklarına dair yapılan yalan haberlerden, Kanada’da judo milli takımından başörtülü olduğu için çıkarılan bayan sporcuya; Makedonya’da pasaportlar ve kimliklerde başörtülü fotoğrafların yasaklanmasından, Batman’da Öğretmenler Günü törenlerinde başörtülü öğrenci ve öğretmenlerin zorla salondan çıkartılmasına; T.C. Başbakanının eşinin hasta ziyaretine gittiği askeri hastaneye başı örtülü olduğu için alınmadığından, ABD’li bir subayın yaptığı -Kur’an kursları açtıkları ve ılımlı İslam modeli-söylemlerine kadar bu hafta yaşananlara ilişkin değerlendirmelere yer verilen açıklamada; “Kan ve gözyaşı dökerek var olanların Kur’an kursu açmalarındaki mantık ile başörtüsünü yasaklayıp Cuma namazlarına hutbe hazırlayanların ve uçaklardan belli bölgelere kardeşlik ayetlerini fırlatanların, yıllar yılı İslamizasyon politikaları ile halkı oyalayanların mantığı arasındaki fark da yine geçen hafta vurguladığımız gibi coğrafi bir farktır.” sözlerine yer verildi.


“Başörtüsü İslam’ın Emri; Müslüman Kadının Kimliğidir” ve “Tevhid Adalet Özgürlük” yazılı pankartlar taşıyan platform mensupları, eylem boyunca “Uyan, Diren, Özgürleş” ve “Tevhid, Adalet, Özgürlük” sloganlarını attılar. Eylemde “Yasak Sürüyor (D)uyuyor musunuz”, “Tevhid Adalet Özgürlük”, “Başörtüne Sahip Çık”, “Yaşasın Başörtüsü Direnişimiz” ve “Eğitim Ya Örtümüzle, Ya Örtümüzle” yazılı dövizler de taşındı. 

#

GENEL BİLGİLER

Geyve Otobüs Saatleri

Geyve Otobüs Saatleri

Geyve - Adapazarı, Adapazrı Geyve Otobüs sefer tarifesi. Geyve otobüsü kaçta kalkıyor? Adapazarından son Geyve Otobüsü, Sefer tarifesi, geyve koop otobüs