Mustafa Hamdullah ERGİN Mustafa Hamdullah ERGİN Hasbihal

Kurban Bayramı ve Teşrik Tekbirleri

Kurban; “Yaklaşmak, Allahü Teâlâ’ya yakınlık sağlamaya vesile olan nesne veya madde”anlamına gelir.

Istılahi terimsel manada ise; “İbadet maksadıyla belirli bir vakitte belirli şartları haiz hayvanı usulünce boğazlamak(kesmek) yahut da bu şekilde kesilen hayvan anlamına gelir. 

Allahü Teâlâ Kur’an-ı Kerim’de ve bahusus Sure-i Kevser’de; “Fesalli lirabbike venhar=Rabbin için Namaz kıl, kurban kes.”buyurmaktadır. 

Hanefi ekolüne göre Kurban kesmek Vacip, Şafii ekolüne göre ise Sünnet’tir. Venhar mana itibariyle; Allah rızası için kan akıtmak demektir. Kelimenin kökü NHR’den gelir. 

Onun için büyük akarsulara da akan akıcı anlamında nehir denilmektedir. 

Kurban kesmeyip parasını fakir fukaraya vermek caiz olmaz. 

Zira bu tarz bir tutum sadece yardım veya sadaka, iane yerine geçer. 

Kurban olması için mutlaka küçük veya büyükbaş bir hayvan olup kesilmesi lazımdır. Küçükbaş koyun veya keçi cinsinden olursa bir yaşında olması gerekir. Koyun veya keçi yavrusu 6 aylık olupta anası gibi güçlü ve besili olursa oda kurban edilir. 

Büyükbaş hayvanlarda ise; iki yaşında olması gerekir. Halk arasında denilen tabirle kapak atması gereklidir. Lakin bu iki yaş şemsi seneye göre değil de Kameri seneye göre hesap edilmelidir. 

Yani bugünkü kullandığımız takvim hesabına göre iki yaşını tamamlamaya 20 gün kala iki yaşına girmiş olur. 

Kesilen Kurbanların kanı yere düşünce mali ibadet yerine getirilmiş olup; Allaha ulaşır. Eti üçe bölünür, bir kısmı konu komşuya, bir kısmı fakir fukaraya ve bir kısmı da evde bırakılır. 

Ancak kalabalık olan ailelerin evde bırakmasında mahzur yoktur. Lakin böyle yaparsak et alıp yiyemeyen veya Kurban kesemeyenlere kim pay veya et verecektir. Birçoğunun yaptığı gibi Allahü Teâlâ için Kurban küp için kavurma olmaz. 

Büyükbaş hayvanları yedi kişiye kadar ortak kesebilir. Lakin hepsinin de niyeti ibadet maksatlı olması gerekir. Biri et için diğerleri ibadet için olursa olmaz. Hepside aynı niyetle kesmesi gerekir. 

Diğer Din kardeşlerimizi de düşünmemiz gerekir. Nitekim Resulüllah (S.A.V.) “Komşusu aç iken, tok yatan bizden değildir.”buyurmuştur. 

Teşrik Tekbirleri

Teşrik Tekbirleri Kurban Bayramı’na mahsus olup; Arefe günü sabah namazının farzından sonra başlayıp, Kurban Bayramı’nın dördüncü günü İkindi'ye kadar devam eder. 

Farz namaz kıldıktan sonra selam verince hemen; “Allahü Ekber, Allahü Ekber, La İlahe illellahü Vallahü Ekber, Allahü Ekber Velillahil hamd.”denir. 

Kurban Bayramı günleri içinde kazaya namazı kalırsa yine aynı şekilde farz Namazını kaza ettikten sonra Teşrik tekbirleri getirilir. 

Bayram bittikten sonra artık getirilmez. 

Kurban Bayramı’nın Bütün İslam Âlemine ve bizlere hayırlara vesile olması dileğiyle. Hayırlı bayramlar.

-------------------------------------

Mustafa Hamdullah ERGİN

hamdullahergin@gmail.com

GEYVE HABER

#

YAZARIN SON YAZILARI

Mevlid Kandiliniz Kutlu Olsun

Mevlid Kandiliniz Kutlu Olsun

Sevgili Peygamber Efendimiz (s.a.s) 'in dünyaya teşrif ettikleri (20 Nisan 571 Pazartesi) Rebiülevvel ayının 12. gecesidir ki buna Mevlid-i Nebi veya Kutlu Doğum denir. Yani 19 Kasım Pazartesi 2018'i 20 Kasım Salı 2018'e bağlayan gece Mevlit Kandili'dir.
HİCRİ YILBAŞI HAYIRLI OLSUN

HİCRİ YILBAŞI HAYIRLI OLSUN

İslami Takvim; Rumi veya Hicri Takvim'dir ki, İslama göre Yılbaşı 1 Muharrem'dir.10 Eylül 22018 Pazartesi gününü 11 Eylül 2018 Salı gününe bağlayan gece Hicri Yılbaşı’dır. Yani Pazartesi'yi Salı'ya bağlayan akşamdan itibaren Hicri Yılbaşı başlar. Diğer bir deyimle; Müslümanların Yılbaşı’sı, Arabî aylardan Muharrem ayıdır.
Şevval Orucu ve Bir Yılı Oruçlu Geçirmek

Şevval Orucu ve Bir Yılı Oruçlu Geçirmek

Ramazan-ı Şerif ayında Bazılarımız oruç tuttu. ALLAHÜ TEALA kabul etsin. Şimdi birde içinde bulunduğumuz ay olan ŞEVVAL ayı orucu var.
KADİR GECESİ

KADİR GECESİ

Kadir Gecesi 10 Haziran 2018 Pazar akşamını 11 Pazartesi 2018 Pazartesi gününe bağlayan geceye rast gelmektedir.
BERAAT KANDİLİ

BERAAT KANDİLİ

Kelime esas itibari ile Beraat kelimesinin galat olarak Berat şeklinde söylenmesidir.
Cemaat İle Namaz Kılmak

Cemaat İle Namaz Kılmak

Elde ses cihazları düğün bayram dolaşıp para peşinde koşacağınıza aldığınız paraları hak etmenin hesabını yapın. Eskiden imam efendilerin ücretini köylü verirdi. Bazı köylerde birçok imamın alacağı kalmıştır. Amma yinede vazifelerini aksatmamışlardır.