Kurbağalı Masalcı Kurbağalı Masalcı Saklıdaki Aşikar

1256 Tur

Rahman olanın kullarından muradı vardır. O ister ki kulları kendi iradeleri ile Rıza-ı İlahi’ye mazhar olsunlar. İşte burası orası o muradın deneme mekanıdır. Burası dünyadır, fanidir. Burası imtihan yeridir. İmtihanı çetin olan, kaynayıp karışan, istilaya uğrayan kardeşlerim bilsinler ki buraya rahat etmeye gelmedik zaten.

İçinde bir hal taşıyor çok belli

hal ki güne gün katıyor kimi zaman

hal ki bedende tek bir ruh tanesi bırakmıyor

suratı yer çekimine yenik düşüyor

böyle bir hal taşırken içinde

artık diğer insanlar gibi olamıyor

İçinde taşıdıklarını ortaya serecek olsa dünyanın etrafında 1256 tur atma imkanına sahip insanlar var. Bu insanlar öyle ki baktığında şaşkın bir cümle gibi asılı kalırlar boşlukta. Zira söylediklerinden o kadar eminlerdir ki tutunmak için fani olan tek bir dal aramaya dahi tenezzül etmezler.

Ama diyemeyiz ki mütemadiyen bir ova gibi dümdüzdür can içleri. Kaynar, karışır, istilaya uğramış bir mabede dönerler kimi zamanlar… Zira boş vermezler, veremezler. Kendileri yerle yeksan olur ancak Hakk’ı yere düşürmezler. Eee haliyle karanlıktaki soytarı da onları hiç boş bırakmaz. Tüm cevval askerlerini sürer onun üstüne. Zordur içinde taşıdıklarını ortaya serecek olsa dünyanın etrafında 1256 tur atma imkanına sahip olan insanların hali. Hem dünyayı avuçlayıp hem de dünya tarafından tüm silahlarıyla kuşatılmak nasıl bir şeydir ancak onlar bilirler.

Onların imtihanları imtihan üssü imtihandır. Kaç kere karekök içine alsan da o karekökün içinden çıkabilecek kadar fazladırlar onlar. Lakin en şaşkın meselelerden biri de şudur ki bunu bilmezler. Dedim ya karanlığın soytarısı hep en cevval askerlerini yollar onlara. Durup bi nefes almalarına imkanın kalmadığı nice zamanları olur.

Ancak karanlığın soytarısı toplasın tasını tarağını ve dahi tüm cevval askerlerini terk etsin onları. Boş bir hayal içindedir o kovulmuş olan. Bilsin bunu. Çünkü içinde taşıdıklarını ortaya serince dünyanın etrafında 1256 tur atma imkanına sahip olan insanlar, tüm tazimleri hak eden ve dahi yegane olana sığınmaktan başka çıkar yol bilmezler. Tüm koşullarını bunun üzerine kurmuşlardır. Nitekim O değil midir Vekil olan. Amenna varlığı yeri ve onun altındakileri göğü ve onun tüm katlarını hükümranlığı altında bulundurana.

Bir virgül de açmak isterim burada karanlığın kovulmuşuna ve onu tuzağındakilere –ki garantimiz zinhar yoktur, şerrinden Rahman olana sığınırız.- bilmelidir ki o kovulmuş olan ancak Kadir-i Mutlak izin verdiği için kulaklarımıza o arsız cümlelerini üfleyebiliyor. Zira Rahman olanın kullarından muradı vardır. O ister ki kulları kendi iradeleri ile Rıza-ı İlahi’ye mazhar olsunlar. İşte burası orası o muradın deneme mekanıdır. Burası dünyadır, fanidir. Burası imtihan yeridir. İmtihanı çetin olan, kaynayıp karışan, istilaya uğrayan kardeşlerim bilsinler ki buraya rahat etmeye gelmedik zaten.

Ki ne de lütufkar ve net bir şekilde uyarıyor bizi kitabımızda Yüce Mevla

İnsanlar, denenip sınavdan geçirilmeden, sadece "İman ettik" demekle bırakılacaklarını mı sanıyorlar? Andolsun ki biz, onlardan öncekileri de sınamıştık. Allah, elbette doğru olanları ortaya çıkaracaktır; kezâ O, yalancıları da mutlaka ortaya çıkaracaktır. (Ankebut-2-3)

Başka söze ne gerek.

Selamla. O’na emanet.

#ankebut #rahmanolan #sinanmak
Kurbağalı Masalcı Kurbağalı Masalcı editor

YAZARIN SON YAZILARI

Şahit Olun

Şahit Olun

Haykırmalıyız Allah’ım. Her an her koşulda Seni ve Senden olanı haykırmalıyız. Kuran’ın ışığında sünnetin izinde alaşağı ettiklerine/edeceklerine tenezzül etmeden korkmadan yaşamalıyız. Bu bizim nihai ödevimiz.
Sade--Sıradan

Sade--Sıradan

Bu cümleler dünyanın saf halini riyanın, hasedin, çıkarın ve çok daha nicesinin karışmadığı halini anlatıyor. Tabi biz beşer takımı işimize gelmediği için bu sağlam öğretiyi hep gözümüzün ardında bırakıyoruz. Ve “iyicilik” hiç olmadı “benim kalbim temizcilik” oynayıp duruyoruz.
Rüyamdaki Kurbağa

Rüyamdaki Kurbağa

Öğrendik ki neyi feda edersek o bize ihsan ediliyormuş. Yani ki sen köle olmayı bıraktığında kullara ve kulların yapılarına ve dahi fıtrat üzere olduğunda dünya önünde diz çöküyormuş. O halde sıyır at özgürlüğünü çalan dünyalıklarını tüm gücünle bir İbrahim edasıyla. Al baltanı eline al ve paramparça et onları. Sen bunu hak ediyorsun zira.