Kurbağalı Masalcı Kurbağalı Masalcı Saklıdaki Aşikar

Leyla'yı darlayan kız çocuğu

Aslına bakarsanız ben sessizlikten vazgeçip kula dert yanmaya tevessül etmem de bu deli kız kafamın etini yedi senelerdir. Darladıkça darladı beni.Üç beş kelam edeceğim ki beni rahat bıraksın.

Beklemek ismin hangi halidir Mecnun? Yoksa Leyla mı demeliydim? Zira ardından diyorlar ki Mecnun olmuş Leyla.

Aynadaki sureti Leyla, su içtiği bardak Leyla, şakaklarından damlayan ter yine Leyla…

Leyla kimdi, Mecnun kimdi, çöl neredeydi, çöle düşen mecnun susuzluk hisseder miydi, diyelim ki susuzluk hissetti serap diye su niyetine Leyla mı içerdi, bu arada Leyla’nın ahvali niceydi…

Kafamda bi milyon soru yine.

Nevfel kabilesinin reisi Mecnun için Leyla’nın kabilesine savaş açmış da Mecnun dua için gittiği Kabe’de Leyla’nın kabilesi kazansın diye dua etmiş. Leyla’nın olan Leyla’dan olanın bahtiyarlığı pek bi mühimmiş… Öyle demiş. Hiç Leyla’dan olanın üzülmesini isteyebilir miymiş?

Derdine deva isteyeceğine “Rabbim derdimi arttır.” deyip aşkının artmasını dilemiş.

Buradan baktığımızda isimsiz bi delilik oradan baktığımızda sahipsiz bi aşkınlık hikayesi…

Leyla İle Mecnun…

L-M

eLeM

İsimlerinin baş harflerinden bir kader çizilmiş sanki bahtlarına.

Ah Leyla!

Vah Mecnun!

Vay ki ciğerini köpekler yiyesice dünya!

Evet, hikayemizin burasına kadar olan kısmını bilmeyen yoktur.

Eyvallah Mecnun o ki aşkın ete kemiğe bürünmüş halidir dilimizde.

Öyle ki Fuzuli nasıl bir aşık olduğunu anlatıp da kendine sağlam bi methiyye yaparken kurduğu şu beytinde Mecnun’un nasıl bir aşık olduğunu tescillemiştir adeta.

Bende Mecnundan füzun aşıklık istidadı var

Aşık-ı sadık benim Mecnun’un ancak adı var

Güya ki Mecnun’u küçümsüyor. Ama biliyor ki Mecnun dillere destan bi aşık ve bunu yapamaz. O dillerde dolaşan aşkın canlı kanlı örneğinden bile daha sağlam bi aşığım ben demeye getiriyor.

Fuzuli’ye de eyvallah. Gözümüz yok.

Hepsine tamam.

Peki, Leyla bu işin neresinde.

Baştan söyleyeyim feminist falan değilim. İzmleri sevmem. Tevessül de etmem Allah’ın izniyle modern dünya putlarından olduğu açık ve seçik olana. Lakin kardeşim el insaf diyorum artık.

Çok da umurunuzda değil biliyorum ama bu Leyla’nın savunmasıdır.

Leyla der ki:

Ey kardeşlerim…

Ey gözü yaşlı bağrı yanık kardeşlerim…

Aslına bakarsanız ben sessizlikten vazgeçip kula dert yanmaya tevessül etmem de bu deli kız kafamın etini yedi senelerdir. Darladıkça darladı beni.Üç beş kelam edeceğim ki beni rahat bıraksın.

Kabul ne çöle düştüm ne aklım bedenimden taştı. Beni aldılar koydular bi meydanın ortasına. Güya ki özne idim, maşuk idim. Değil değil öyle değil.

Ben kendi içimdeki çöllere düştüm. Aklım ise taşmak yerine boyumu aştı. Bi sahici unutmak için neler vermezdim. Bende taşkınlar kalpten yanaydı. Öyle ki doldu doldu tüm bedenimi kapladı ve patlayıp tüm evrene yayıldı sanki. Boğuldum. Nefessiz kaldım hatta o zamanlar. Ama kendime gelmeliydim. Çünkü benim imtihanımda buydu. Aşmamak, taşmamak, Allah’a sığınmak… Ve Takdir-i İlahi ne diyorsa ondan razı olmanın derdinde olmak.

Bu yüzden sustum kardeşlerim. Ama sanmayın ki yanan içim değil de başka bir şeydi.

İşte böyle. Alın şu kız çocuğunu başımdan artık.

Zira ben doğdum, Mecnun doğdu, ben öldüm, Mecnun Öldü. Ben de Mecnun’da göçüp gittik bu diyardan. Fanidir insan, bakidir Allah.

#leyla #mecnun #tevessul #tasmak #fuzuli

YAZARIN SON YAZILARI

Dua...

Dua...

Ne kardeşlerini kuyuya atanlardan olalım ne de düştüğü kuyulardan korkanlardan. Elinden geleni ardında bırakmayıp sükûnetle Sana tevekkül edenlerden olalım Senin izninle.
Saklıdaki Aşikar

Saklıdaki Aşikar

Ali bak büyümüşsün. Nedir bu halin Ali? Hani nerede bizim ümidimizin sönmeyen kandili olan Ali? Biz sana biraz daha tatlı uykuların olsun diye ninniler söylemeye gelmedik bugün Ali. Uyan Ali Uyan demeye geldik.
Kafadan Kırık Monologlar

Kafadan Kırık Monologlar

“Hadi al işte yine o monologlu günlerden biri daha başladı. İş çıkardık yine başımıza iyi mi? Gelir birazdan eşyalarla konuşmaya yine bizim kız.” diye söyleşmeye başlamıştı saksıdaki çiçekler kıkırdayarak.
Ol de olsun.

Ol de olsun.

Bir ömür sürse lütfettiğin tüm bu haller ve Sen canımızı bu hal üzere alsan. Alsan ve aldığında bizi nurun ile karşılananlardan eylesen.
Azer'in Pazarı

Azer'in Pazarı

Neyi ki Hakkın rızasının ve sevgisinin önüne koyduysak ona secde etmekteyiz kardeşlerim. Emin olun nefsimi aklayarak söylediğim cümleler değil bunlar.
Put Yüklü Eşek

Put Yüklü Eşek

Bu kişi ki öyle olmalıdır ki seveni de sevmeyeni de onun elinden ve dilinden emin olmalıdır. Gözü pek bi açık olmalı insanların göz ucuyla baktığı noktalarda o artık kılı kırk yarıp öyle harekete geçmelidir. Bu hassasiyette olduğunda Rahman ona yardımın en mucizevi olanını basiret ehlinden olmayı nasip edecektir zaten. O artık tüm renkleri açıkça görecektir. Yancı ile ihlaslıyı, zalim ile mazlumu, hak ile batılı, ehil ile cahili…