Bilinçli Tüketici Olmak

.
Mehmet AYDOĞAN Mehmet AYDOĞAN
 
Tüketiciler Birliği Sakarya İli Şube Başkanı Recep Akbaş şu açıklamayı yaptı:
 
Alışveriş yapmanın artık lüksten ziyade gereklilik olduğu bir toplumun üyesi olarak durmadan yeni bir ürün alıyoruz.Bu tüketim çılgınlığında öncelikli olarak bilinmesi gereken ise akıllı bir tüketici olmak sanırım.En tanınmış markadan tutunda adını ömrünüzde hiç duymadınız markaya kadar her şey önümüzde serili ve bu engin denizde ne yazık ki bazen haklarımızı yeterince koruyamıyoruz.Koruyamamanın yanında bunları nasıl savunacağımızı ise hala tam olarak bilmeyen insan ise oldukça fazla.
 
Mesela almış olduğun herhangi bir ürünü yaşadığı sorun sebebi ile ( deri yapısının pul pul olması ve ayakkabıda soyulma gibi) firmaya gönderdiği ürünün bir veya birden fazla fabrikaya incelemeye gitmesine rağmen kullanıcı hatası olarak geri dönüş yapıldığından ve hiç bir şekilde yardımcı olunmadığından bahsediyor mağdur tüketiciler.
 
Bu gibi durumlarda eğer çözümünüzü firma ile çözemiyorsanız öncelikle tercih edilebileceğiniz bir sürü sanal platform var.En en etkili çözüm yolu ise bu konudaki şikayetinizin çözümlenmesi için ikamet ettiniz yerdeki mal/hizmeti satın aldığınız yerdeki Ticaret İl Müdürlüğü ve Kaymakamlık bünyesinde yer alan Tüketici Hakem Heyetine veya Tüketici Mahkemesine başvurmanız.Bulunduğunuz yerde Tüketici Mahkemesi yoksa Asliye Hukuk Mahkemelerine Tüketici Hakem Heyeti sıfatı ile başvurabiliyorsunuz.
 
Dilekçenizi, kimlik ve iletişim bilgilerinizi yazıp hiç bir ücret ödemeden hakkınızı arıyor biliyorsunuz.
 
Başvurunuzu Nasıl Yapacaksınız ?
– Şikayet konusunu içeren bir dilekçe ve ekinde ürünü satın aldığınızı gösteren fiş, fatura, garanti belgesi, dekont, sözleşme vb bir belge ile şahsen başvurabilirsiniz.
 
Dilekçede;
-Satın almış olduğunuz mal veya hizmetin ne olduğunu ve özelliklerini
-Hizmetin ne zaman nerede verildiğini
-Sorunun ne olduğunu
-Firmada mal veya hizmeti satan kişi ile sorununuz hakkında iletişime geçtiğinizde neler olduğunu
-Ne kadar ödeme yaptığınızı
-Ne yapılmasını istediğinizi
-Adres ve iletişim bilgilerinizi yazmanız gerekmektedir.
 
2023 yılı itibari ile resmi gazetede, İl Tüketici Hakem Heyetleri için 66.000,00tl , İlçe Tüketici Hakem Heyetleri için 66.000,00 tl altında bulunan uyuşmazlıklarda Tüketici Hakem Heyetine başvurulması gerektiği yayınlanarak belirtilmiştir. Karşı tarafın ise sizin yaptığınız bu şikayete karşılık 15 gün içerisinde Tüketici Mahkemesine itiraz edebilmesi için önü açıktır.
66.000,00 tl üzerindeki uyuşmazlıklar içinse Tüketici Mahkemesine başvurmak gerekmektedir.
BİLİRSEN MAĞDUR OLMAZSIN.
 
 
 

#bilincli #tuketici #olmak #

GENEL BİLGİLER

Geyve Otobüs Saatleri

Geyve Otobüs Saatleri

Geyve - Adapazarı, Adapazrı Geyve Otobüs sefer tarifesi. Geyve otobüsü kaçta kalkıyor? Adapazarından son Geyve Otobüsü, Sefer tarifesi, geyve koop otobüs