Kurbağalı Masalcı Kurbağalı Masalcı Saklıdaki Aşikar

Leyla'yı darlayan kız çocuğu

Aslına bakarsanız ben sessizlikten vazgeçip kula dert yanmaya tevessül etmem de bu deli kız kafamın etini yedi senelerdir. Darladıkça darladı beni.Üç beş kelam edeceğim ki beni rahat bıraksın.

Beklemek ismin hangi halidir Mecnun? Yoksa Leyla mı demeliydim? Zira ardından diyorlar ki Mecnun olmuş Leyla.

Aynadaki sureti Leyla, su içtiği bardak Leyla, şakaklarından damlayan ter yine Leyla…

Leyla kimdi, Mecnun kimdi, çöl neredeydi, çöle düşen mecnun susuzluk hisseder miydi, diyelim ki susuzluk hissetti serap diye su niyetine Leyla mı içerdi, bu arada Leyla’nın ahvali niceydi…

Kafamda bi milyon soru yine.

Nevfel kabilesinin reisi Mecnun için Leyla’nın kabilesine savaş açmış da Mecnun dua için gittiği Kabe’de Leyla’nın kabilesi kazansın diye dua etmiş. Leyla’nın olan Leyla’dan olanın bahtiyarlığı pek bi mühimmiş… Öyle demiş. Hiç Leyla’dan olanın üzülmesini isteyebilir miymiş?

Derdine deva isteyeceğine “Rabbim derdimi arttır.” deyip aşkının artmasını dilemiş.

Buradan baktığımızda isimsiz bi delilik oradan baktığımızda sahipsiz bi aşkınlık hikayesi…

Leyla İle Mecnun…

L-M

eLeM

İsimlerinin baş harflerinden bir kader çizilmiş sanki bahtlarına.

Ah Leyla!

Vah Mecnun!

Vay ki ciğerini köpekler yiyesice dünya!

Evet, hikayemizin burasına kadar olan kısmını bilmeyen yoktur.

Eyvallah Mecnun o ki aşkın ete kemiğe bürünmüş halidir dilimizde.

Öyle ki Fuzuli nasıl bir aşık olduğunu anlatıp da kendine sağlam bi methiyye yaparken kurduğu şu beytinde Mecnun’un nasıl bir aşık olduğunu tescillemiştir adeta.

Bende Mecnundan füzun aşıklık istidadı var

Aşık-ı sadık benim Mecnun’un ancak adı var

Güya ki Mecnun’u küçümsüyor. Ama biliyor ki Mecnun dillere destan bi aşık ve bunu yapamaz. O dillerde dolaşan aşkın canlı kanlı örneğinden bile daha sağlam bi aşığım ben demeye getiriyor.

Fuzuli’ye de eyvallah. Gözümüz yok.

Hepsine tamam.

Peki, Leyla bu işin neresinde.

Baştan söyleyeyim feminist falan değilim. İzmleri sevmem. Tevessül de etmem Allah’ın izniyle modern dünya putlarından olduğu açık ve seçik olana. Lakin kardeşim el insaf diyorum artık.

Çok da umurunuzda değil biliyorum ama bu Leyla’nın savunmasıdır.

Leyla der ki:

Ey kardeşlerim…

Ey gözü yaşlı bağrı yanık kardeşlerim…

Aslına bakarsanız ben sessizlikten vazgeçip kula dert yanmaya tevessül etmem de bu deli kız kafamın etini yedi senelerdir. Darladıkça darladı beni.Üç beş kelam edeceğim ki beni rahat bıraksın.

Kabul ne çöle düştüm ne aklım bedenimden taştı. Beni aldılar koydular bi meydanın ortasına. Güya ki özne idim, maşuk idim. Değil değil öyle değil.

Ben kendi içimdeki çöllere düştüm. Aklım ise taşmak yerine boyumu aştı. Bi sahici unutmak için neler vermezdim. Bende taşkınlar kalpten yanaydı. Öyle ki doldu doldu tüm bedenimi kapladı ve patlayıp tüm evrene yayıldı sanki. Boğuldum. Nefessiz kaldım hatta o zamanlar. Ama kendime gelmeliydim. Çünkü benim imtihanımda buydu. Aşmamak, taşmamak, Allah’a sığınmak… Ve Takdir-i İlahi ne diyorsa ondan razı olmanın derdinde olmak.

Bu yüzden sustum kardeşlerim. Ama sanmayın ki yanan içim değil de başka bir şeydi.

İşte böyle. Alın şu kız çocuğunu başımdan artık.

Zira ben doğdum, Mecnun doğdu, ben öldüm, Mecnun Öldü. Ben de Mecnun’da göçüp gittik bu diyardan. Fanidir insan, bakidir Allah.

#leyla #mecnun #tevessul #tasmak #fuzuli

YAZARIN SON YAZILARI

Müjde ağacı

Müjde ağacı

Müjdeler olsun ki bıraktığın her dünya süsünün yerine yenisini takacağız sinene artık. Geldi zamanı gönül şenliklerinin. Artık uyan uykularından. Artık silkelen tüm uyuşukluklarından. Tak yüzüne yine o şen seni arşa çıkaran tebessümlerini. Senin için müjdeler devşireceğiz tüm yıkıntılarından. Rengarenk gök kuşakları yayacağız tüm çağrılarından.
Savuşturulmuş Tasalar

Savuşturulmuş Tasalar

Rab ki ne demektir? Terbiye eden demektir. Terbiye et bizi Allah’ım bir Müslüman ki nasıl hissetmesi gerekiyorsa öyle hissedelim. Öyle sevelim, öyle nefret edelim, öyle konuşalım, öyle susalım, öyle koşalım, öyle duralım, öyle bilelim, öyle bilmeyelim…
Şıklardan Gittim Örtmenim

Şıklardan Gittim Örtmenim

Hakkında herhangi bi fikrinin olmadığı bi soruyu şıklardan giderek çözmeye karar vermiş ve 4 şıkkı elemiş olmasına rağmen 5. şıkkın doğru cevap olduğuna emin olamayan bi talebe huzursuzluğunu çözmek için de sağlam bi test çözme tekniği var mıydı sahi örtmenim?
Kutlu bi sebep

Kutlu bi sebep

Sen ara biz senin yollarına çıkan dikenlerden güller devşireceğiz, kurumuş göllerini okyanuslara çevireceğiz, alıp yıkıntılarından sinelere şifa diller derleyeceğiz ve sineni öylesine genişleteceğiz ki her an şükür üzere olanlardan olman gerekecek. Öylesi muhteşem bi hal yani.
Müşahedeedengiller

Müşahedeedengiller

Merak ediyorum kardeşim. Kafamın içindeki dünya ile dışındaki dünyanın birbirinden bu kadar farklı olmasının nasıllığını merak ediyorum. Ve her insanın kafasının içinde ayrı bi dünya olduğunu düşününce Rabbimizin bunca kombinasyonun her birini nasıl yarattığını ve kontrol ettiğini müşahede etmeye çalışıyorum. Ama olmuyor kardeşim. Olmaz. Rabbimin bana bildirdiklerinden ötesi bana karanlık. Bize düşen bu tarifi imkansız muhteşem hal karşısında razı olmak ve istikamet üzere kalmak.
Ötelerdeki Ses

Ötelerdeki Ses

Yalnız gitmeden son bi not: Ötelerdeki sesin lütfunun sonsuz olduğu bilgisini zihninizin sıkça uğradığınız bi noktasına not ediniz. Ne alaka dersiniz şimdi siz kesin. Bu kız çocuğu bu kafadan kırık halle bunca senedir psikolojik sağlamlığını nasıl koruyor zannediyordunuz. Tabi ki de arkası sağlam da ondan.

GENEL BİLGİLER

Geyve Otobüs Saatleri

Geyve Otobüs Saatleri

Geyve - Adapazarı, Adapazrı Geyve Otobüs sefer tarifesi. Geyve otobüsü kaçta kalkıyor? Adapazarından son Geyve Otobüsü, Sefer tarifesi, geyve koop otobüs